Събития
ИРМИ ПРОВЕДЕ ПЪРВИЯ ОБЛАСТЕН ФОРУМ ПО ПРОЕКТ „ОВЛАСТЯВАНЕ НА МЕСТНИТЕ БИЗНЕС ОБЩНОСТИ ЗА МОБИЛИЗИРАНЕ НА ЧОВЕШКИ ПОТЕНЦИАЛ“ ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО
Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) проведе първия областен форум по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“. Форумът под наслов „Перспективи пред пенсионерския труд и трудова миграция в Област Велико Търново“ се проведе на 8 и 9 ноември 2019 г. в гр. Велико Търново.
Участниците във форума бяха представители на бизнеса, НПО, синдикатите, стопанската камара, търговско-промишлена палата, пенсионерски организации, агенции за подбор на персонала, местни сдружения и съюзи, местни администрации, академични среди от Област Велико Търново. Лекторите бяха изявени експерти и академици в областта на трудовите политики.
След откриването на форума от председателя на УС на ИРМИ доц. Огнян Минчев, в рамките на първия панел доц. Ралица Ганева и доц. Калоян Ганев представиха темата „Потенциал за използването на работна сила на мигранти: фактори, възможности, икономически и социални последици“ с фокус върху Област Велико Търново. Те разгледаха ключовите фактори и очертаха дългосрочните прогнози за трудовата миграция в страната и областта, направиха преглед на възможностите за привличане на човешки ресурси от други региони на страната и чужбина, и запознаха участниците с икономическите и социални последици и възможните решения за преодоляване на проблемите на пазара на труда. Съществена част от презентацията беше посветена на пазара на труда в Област Велико Търново.
Тъй като за такъв тип форуми трансферът на добри практики е основен подход, Олег Стоилов, председател на УС на Търговско-промишлена палата - Стара Загора, представи във втория панел темата „Готов ли е бизнесът да използва труда на пенсионерите?“ през опита на Стара Загора. Tой говори за все по-острата липса на подготвени кадри в широк спектър от професии като основен проблем на българския бизнес и очерта основните направления за решаването му. Като особено важен компонент за развитието на пазара на труда беше отбелязана необходимостта от развитие на средното и висшето професионално образование, вкл. и дуалното образование, където Област Стара Загора е постигнала значителни резултати и напредък. Използването на труда на пенсионерите беше разгледано като важна част от наличния човешки трудов ресурс, което определя и готовността за неговото оползотворяване.
Презентацията в третият панел, озаглавен „Третата възраст отвръща на удара: насърчаване на икономическия принос на възрастните хора. Практиките на национално и регионално ниво“, представена от Иван Нейков, председател на УС на Балкански институт по труда и социалната политика и бивш министър на труда и социалните грижи, нарисува една по-обща картина и направи оценка накъде сме тръгнали. Основен извод в презентацията беше, че в следващите минимум 30 г. българските работодатели ще работят с все по-голям дял възрастни работници, защото демографският дял на възрастните хора се увеличава. Поради това е необходимо институциите и бизнеса да признаят капацитета на възрастните хора като икономически ресурс.
Една ниша, където възрастните хора биха могли да се реализират е предприемачеството, като през последните години то придобива все по-голяма популярност. Това беше фокусът на последния панел, в който доц. Венета Христова от катедра „Стопанско управление“ при Великотърновски университет представи темата „Старши предприемачество“. Сред пенсионираните лица съществува немалък и неизползван потенциал, който има възможност частично да облекчи натиска на демографските промени. Ползите от засиленото предприемачество сред пенсионираните хора могат да са благоприятни за цялото общество. Сред основните области на подкрепа, от които се нуждаят старшите предприемачи бяха посочени новите технологии, образованието по предприемачество, идентифицирането на бизнес възможностите, финансирането, менторството и трудовия преход.
След всеки панел се проведоха дискусии, по време на които думата беше дадена на участниците да обменят мнения и гледни точки по засегнатите въпроси.
Подкрепата за Института за регионални и международни изследвания е осигурена от Фондация „Америка за България“.
Презентации:
MobilizingHumanPotential_VelikoTurnovo
Готов ли е бизнесът да използва пенсионерския труд
Доклад: Перспективи пред пенсионерския труд и трудова миграция в област Велико Търново
Институтът за регионални и международни изследвания проведе заключителната конференция по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“, подкрепен от Фондация „Америка за България“, на 24 септември 2021 г. Тя беше посветена на устойчивото развитие на местните общности чрез пенсионерски труд и трудова миграция. Поради ограниченията, свързани с епидемичната обстановка в страната и изискванията на здравните власти, форумът се проведе онлайн.
Институтът за регионални и международни изследвания ще проведе заключителната конференция по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“, подкрепен от Фондация „Америка за България“, в петък, 24 септември 2021 г. Поради ограниченията, свързани с епидемичната обстановка в страната и изискванията на здравните власти, форумът ще се проведе онлайн от 09.00 до 17.00 часа.
На 25 и 26 юни 2021 г. в Арбанаси се проведе Втората междуобластна конференция по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“, изпълняван от Института за регионални и международни изследвания и подкрепен от Фондация „Америка за България“.
На 25 и 26 юни 2021 г. Институтът за регионални и международни изследвания организира Втората междуобластна конференция по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“, подкрепен от Фондация „Америка за България“. Форумът ще се проведе в Парк хотел „Арбанаси, с. Арбанаси, до Велико Търново , с начало 13.00 часа.
Институтът за регионални и международни изследвания проведе на 21 и 22 май 2021 г. в Арбанаси Първия междуобластен форум по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“, подкрепен от Фондация „Америка за България“.
На 21 и 22 май 2021 г. Институтът за регионални и международни изследвания организира Първата междуобластна конференция по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“, подкрепен от Фондация „Америка за България“. Форумът ще се проведе в Парк хотел „Арбанаси, с. Арбанаси, до Велико Търново (https://pha.bg/), с начало 13.00 часа.
В рамките на месец юли Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) проведе поредица от обучения в трите целеви области по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“: във Враца на 4 юли, в Плевен на 17 юли и във Велико Търново на 18 юли 2020 г.
Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) ще проведе второто и третото обучение от поредицата от три обучения по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“. Обученията ще се проведат в Плевен и Велико Търново, съответно на 17 и 18 юли 2020 г., и ще включват стратегическо планиране, застъпничество, изграждане на мрежи и организация на пилотни застъпнически кампании, като ще има теоретична и практическа част.
Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) проведе във Враца третия областен форум „Перспективи пред пенсионерския труд и трудова миграция в Област Враца“ по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“.
Форумът се проведе на 3 и 4 юли 2020 г. Участниците бяха представители на бизнеса, НПО, синдикатите, търговско-промишлената палата, стопанската камара, пенсионерски организации, местни сдружения и съюзи, местни администрации и др. от Област Враца.
Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) стартира първото от поредицата от три обучения по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“. Обучението ще се проведе на 4 юли 2020 г. в гр. Враца и ще включва стратегическо планиране, застъпничество, изграждане на мрежи и организация на пилотни застъпнически кампании, като ще има теоретична и практическа част. То ще се проведе през призмата на пенсионерската заетост, пенсионерското доброволчество и трудовата миграция, което е основният фокус на проекта.
Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) организира третия областен форум по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“. Форумът „Перспективи пред пенсионерския труд и трудова миграция в Област Враца“ ще се проведе на 3 - 4 юли 2020 г. в комплекс „Чайка“, гр. Враца. Той ще разгледа възможностите за мобилизиране на човешкия потенциал в три направления: използване на вътрешни ресурси, вътрешна миграция - регионална и национална и външна миграция – вносна работна ръка, обществените нагласи към възрастта, перспективите пред пенсионерския труд, готовността на бизнеса да използва труда на пенсионерите, насърчаването на икономическия принос на пенсионерите, както и основните предпоставки за развитието на пазара на труда през 2020 г. и следващите няколко години в страната и в Област Враца.
На 7 и 8 февруари 2020 г. Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) проведе в Плевен втория областен форум „Перспективи пред пенсионерския труд и трудова миграция в Област Плевен“ по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“.
Участниците във форума бяха представители на бизнеса, НПО, синдикатите, търговско-промишлената палата, стопанската камара, пенсионерски организации, местни сдружения и съюзи, местни администрации, академични среди и др. от Област Плевен. Лекторите бяха изявени експерти и академици в областта на трудовите политики.
Форумът беше открит от кмета на Плевен Георг Спартански и от председателя на УС на ИРМИ доц. Огнян Минчев.
Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) организира втория областен форум по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“. Форумът „Перспективи пред пенсионерския труд и трудова миграция в Област Плевен“ ще се проведе на 7 и 8 февруари 2020 г. в гр. Плевен. Той ще разгледа учението и работата през целия живот, обществените нагласи към възрастта, перспективите пред пенсионерския труд, готовността на бизнеса да използва труда на пенсионерите, насърчаването на икономическия принос на пенсионерите, както и факторите, възможностите, икономическите и социалните последици за областта от трудовата миграция.
Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) организира първия областен форум по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“. Форумът ще се проведе на 8 и 9 ноември 2019 г. във Велико Търново и ще разгледа перспективите пред пенсионерския труд в областта, готовността на бизнеса да използва труда на пенсионерите, старши предприемачеството, както и факторите, възможностите, икономическите и социалните последици от трудовата миграция.
В периода 26 – 28 юни 2019 г. Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) организира и проведе последователно три мозъчни атаки във Велико Търново, Плевен и Враца по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешкия потенциал“, за да определи основните акценти за бъдещото развитие на проекта.
Целта на мозъчните атаки беше да проучи и анализира ситуацията в трите целеви района относно потенциала за мобилизация на трудовия ресурс на пенсионерите и тяхната реализация на пазара на труда, за участието им в доброволчески инициативи, както и за възможностите, които трудовата миграция предоставя.
На 13 май 2019 г., представители на Института за регионални и международни изследвания проведоха във Враца първоначална среща със заинтересовани страни по проект „Овластяване на местните бизнес общност за мобилизиране на човешки потенциал“.
Участници в срещата бяха представители на Търговско-промишлената палата, КТ Подкрепа, Бюрото по труда, НПО, пенсионерски организации и бизнеса от града.
На 14 и 15 март 2019 г. представители на екипа на ИРМИ посетиха Плевен и Велико Търново, където проведоха срещи по проект „Овластяване на местните общности за мобилизиране на човешки потенциал“. Целите на тези посещения бяха да се проучи ситуацията в двата целеви региона, да се установи готовността за партньорство с представители на заинтересованите страни по отношение работната заетост на пенсионерите и трудовата мобилност и да се съгласува и установи първоначален режим за работа в мрежа с местни партньори.
Участниците в срещите бяха представители на бизнеса, НПО, синдикатите, търговско-промишлена палата, стопанска камара, пенсионерски организации, агенции за подбор на персонала, местни сдружения и съюзи.