Събития
ИРМИ ПРОВЕДЕ ВТОРАТА МЕЖДУОБЛАСТНА КОНФЕРЕНЦИЯ ПО ПРОЕКТ „ОВЛАСТЯВАНЕ НА МЕСТНИТЕ БИЗНЕС ОБЩНОСТИ ЗА МОБИЛИЗИРАНЕ НА ЧОВЕШКИ ПОТЕНЦИАЛ“
На 25 и 26 юни 2021 г. в Арбанаси се проведе Втората междуобластна конференция по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“, изпълняван от Института за регионални и международни изследвания и подкрепен от Фондация „Америка за България“.
Целта на конференцията „Регионален и национален пазар на труда: трудова мобилност и трудова миграция“ беше да събере представители от трите целеви области – Враца, Плевен и Велико Търново – които да дискутират заедно с изявени говорители по темата възможностите, които предоставя вътрешната и външната трудова миграция като резерв на работна ръка за бизнеса. По време на форума беше обърнато внимание на проблемите, пред които са изправени местните общности и бизнеса по отношение използването на наличната работна сила, както и на възможностите и пречките при оползотворяването на трудовата миграция и участието на мигрантите на трудовия пазар. В рамките на форума бяха споделени добри практики и експертиза, както от лекторите, така и от участниците. Отново акцент беше поставен върху стимулирането на междурегионалното сътрудничество и бяха насърчени връзките между представителите на трите области, с което продължаваме изграждането на междурегионална мрежа от заинтересовани лица, свързана с мобилизирането на човешкия потенциал за овластяване на местните бизнес общности.
Участниците в конференцията бяха представители на бизнеса, НПО, синдикати, стопански камари, браншови организации, местни сдружения и съюзи, местни администрации, академични институции и др. от трите целеви области. Лекторите бяха изявени експерти и академици в областта на трудовите политики.
След откриването на форума от председателя на УС на ИРМИ доц. Огнян Минчев беше представена първата тема на конференцията „Социологически аспекти на трудовата миграция“ от д-р Радостина Ангелова, управляващ директор на Глобал Метрикс. Тя представи данни за миграционните вълни по региони в рамките на държавата, причините за механичното движение на населението и последиците от вътрешната миграция и разпределението на населението по области и региони за икономическото развитие на страната.
Във втория панел „Психологически анализ на ценностите и стереотипите за междурегионална трудова миграция“ беше представена гледната точка на психолога проф. Велислава Чавдарова, преподавател по трудова и организационна психология и ръководител на Катедра „Психология“ във ВТУ. Тя разгледа различни личностни подходи, формите на съществуване и структурата на ценностите, както и ценностната система на съвременния българин, които обуславят динамиката на нагласите за междурегионална трудова миграция.
В рамките на третия панел Ралица Димитрова, икономически изследовател в Глобал Метрикс, разгледа темата „Миграция и национален трудов пазар от регионална перспектива“. Тя представи данни за емиграцията от България, как би изглеждал пазарът на труда ако се върнат българите от чужбина и засилването на регионалните дисбаланси на пазара на труда.
Последният панел разгледа темата „Трудова миграция към България“, представена от доц. Петко Христов от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. За да очертае дълбочината на проблема, лекторът направи историческа ретроспекция на трудовата миграция към България (на етнически българи и на хора от небългарски произход), разгледа някои по-важни аспекти на законодателството в миналото и направи преход към настоящето с представянето на действащото в момента законодателство и на съвременни данни за пребиваване и работа на чужди граждани в страната.
Форумът беше изключително интерактивен, като участниците имаха възможност да дискутират с лекторите и помежду си различни въпроси и проблеми, свързани с трудовата мобилност и трудовата миграция.
В края на септември предстои заключителната конференция по проекта. Част от конференцията ще бъде посветена на стартирането на междурегионална мрежа от заинтересовани лица, членовете на която да продължат и в бъдеще да работят заедно по проблемите, разгледани в рамките на проекта.
Подкрепата за Института за регионални и международни изследвания е осигурена от Фондация „Америка за България“.
◼️ Програма: Програма на форума
◼️ Доклад: Регионален и национален пазар на труда: трудова мобилност и трудова миграция
◼️ Презентации:
Социологически аспекти на трудовата миграция
Психологически анализ на ценностите и стереотипите за междурегионална трудова миграция
Миграция и национален трудов пазар от регионална перспектива
Институтът за регионални и международни изследвания проведе заключителната конференция по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“, подкрепен от Фондация „Америка за България“, на 24 септември 2021 г. Тя беше посветена на устойчивото развитие на местните общности чрез пенсионерски труд и трудова миграция. Поради ограниченията, свързани с епидемичната обстановка в страната и изискванията на здравните власти, форумът се проведе онлайн.
Институтът за регионални и международни изследвания ще проведе заключителната конференция по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“, подкрепен от Фондация „Америка за България“, в петък, 24 септември 2021 г. Поради ограниченията, свързани с епидемичната обстановка в страната и изискванията на здравните власти, форумът ще се проведе онлайн от 09.00 до 17.00 часа.
На 25 и 26 юни 2021 г. Институтът за регионални и международни изследвания организира Втората междуобластна конференция по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“, подкрепен от Фондация „Америка за България“. Форумът ще се проведе в Парк хотел „Арбанаси, с. Арбанаси, до Велико Търново , с начало 13.00 часа.
Институтът за регионални и международни изследвания проведе на 21 и 22 май 2021 г. в Арбанаси Първия междуобластен форум по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“, подкрепен от Фондация „Америка за България“.
На 21 и 22 май 2021 г. Институтът за регионални и международни изследвания организира Първата междуобластна конференция по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“, подкрепен от Фондация „Америка за България“. Форумът ще се проведе в Парк хотел „Арбанаси, с. Арбанаси, до Велико Търново (https://pha.bg/), с начало 13.00 часа.
В рамките на месец юли Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) проведе поредица от обучения в трите целеви области по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“: във Враца на 4 юли, в Плевен на 17 юли и във Велико Търново на 18 юли 2020 г.
Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) ще проведе второто и третото обучение от поредицата от три обучения по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“. Обученията ще се проведат в Плевен и Велико Търново, съответно на 17 и 18 юли 2020 г., и ще включват стратегическо планиране, застъпничество, изграждане на мрежи и организация на пилотни застъпнически кампании, като ще има теоретична и практическа част.
Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) проведе във Враца третия областен форум „Перспективи пред пенсионерския труд и трудова миграция в Област Враца“ по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“.
Форумът се проведе на 3 и 4 юли 2020 г. Участниците бяха представители на бизнеса, НПО, синдикатите, търговско-промишлената палата, стопанската камара, пенсионерски организации, местни сдружения и съюзи, местни администрации и др. от Област Враца.
Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) стартира първото от поредицата от три обучения по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“. Обучението ще се проведе на 4 юли 2020 г. в гр. Враца и ще включва стратегическо планиране, застъпничество, изграждане на мрежи и организация на пилотни застъпнически кампании, като ще има теоретична и практическа част. То ще се проведе през призмата на пенсионерската заетост, пенсионерското доброволчество и трудовата миграция, което е основният фокус на проекта.
Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) организира третия областен форум по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“. Форумът „Перспективи пред пенсионерския труд и трудова миграция в Област Враца“ ще се проведе на 3 - 4 юли 2020 г. в комплекс „Чайка“, гр. Враца. Той ще разгледа възможностите за мобилизиране на човешкия потенциал в три направления: използване на вътрешни ресурси, вътрешна миграция - регионална и национална и външна миграция – вносна работна ръка, обществените нагласи към възрастта, перспективите пред пенсионерския труд, готовността на бизнеса да използва труда на пенсионерите, насърчаването на икономическия принос на пенсионерите, както и основните предпоставки за развитието на пазара на труда през 2020 г. и следващите няколко години в страната и в Област Враца.
На 7 и 8 февруари 2020 г. Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) проведе в Плевен втория областен форум „Перспективи пред пенсионерския труд и трудова миграция в Област Плевен“ по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“.
Участниците във форума бяха представители на бизнеса, НПО, синдикатите, търговско-промишлената палата, стопанската камара, пенсионерски организации, местни сдружения и съюзи, местни администрации, академични среди и др. от Област Плевен. Лекторите бяха изявени експерти и академици в областта на трудовите политики.
Форумът беше открит от кмета на Плевен Георг Спартански и от председателя на УС на ИРМИ доц. Огнян Минчев.
Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) организира втория областен форум по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“. Форумът „Перспективи пред пенсионерския труд и трудова миграция в Област Плевен“ ще се проведе на 7 и 8 февруари 2020 г. в гр. Плевен. Той ще разгледа учението и работата през целия живот, обществените нагласи към възрастта, перспективите пред пенсионерския труд, готовността на бизнеса да използва труда на пенсионерите, насърчаването на икономическия принос на пенсионерите, както и факторите, възможностите, икономическите и социалните последици за областта от трудовата миграция.
Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) проведе първия областен форум по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“. Форумът под наслов „Перспективи пред пенсионерския труд и трудова миграция в Област Велико Търново“ се проведе на 8 и 9 ноември 2019 г. в гр. Велико Търново.
Участниците във форума бяха представители на бизнеса, НПО, синдикатите, стопанската камара, търговско-промишлена палата, пенсионерски организации, агенции за подбор на персонала, местни сдружения и съюзи, местни администрации, академични среди от Област Велико Търново. Лекторите бяха изявени експерти и академици в областта на трудовите политики.
Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) организира първия областен форум по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“. Форумът ще се проведе на 8 и 9 ноември 2019 г. във Велико Търново и ще разгледа перспективите пред пенсионерския труд в областта, готовността на бизнеса да използва труда на пенсионерите, старши предприемачеството, както и факторите, възможностите, икономическите и социалните последици от трудовата миграция.
В периода 26 – 28 юни 2019 г. Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) организира и проведе последователно три мозъчни атаки във Велико Търново, Плевен и Враца по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешкия потенциал“, за да определи основните акценти за бъдещото развитие на проекта.
Целта на мозъчните атаки беше да проучи и анализира ситуацията в трите целеви района относно потенциала за мобилизация на трудовия ресурс на пенсионерите и тяхната реализация на пазара на труда, за участието им в доброволчески инициативи, както и за възможностите, които трудовата миграция предоставя.
На 13 май 2019 г., представители на Института за регионални и международни изследвания проведоха във Враца първоначална среща със заинтересовани страни по проект „Овластяване на местните бизнес общност за мобилизиране на човешки потенциал“.
Участници в срещата бяха представители на Търговско-промишлената палата, КТ Подкрепа, Бюрото по труда, НПО, пенсионерски организации и бизнеса от града.
На 14 и 15 март 2019 г. представители на екипа на ИРМИ посетиха Плевен и Велико Търново, където проведоха срещи по проект „Овластяване на местните общности за мобилизиране на човешки потенциал“. Целите на тези посещения бяха да се проучи ситуацията в двата целеви региона, да се установи готовността за партньорство с представители на заинтересованите страни по отношение работната заетост на пенсионерите и трудовата мобилност и да се съгласува и установи първоначален режим за работа в мрежа с местни партньори.
Участниците в срещите бяха представители на бизнеса, НПО, синдикатите, търговско-промишлена палата, стопанска камара, пенсионерски организации, агенции за подбор на персонала, местни сдружения и съюзи.