Събития
ИРМИ ПРОВЕДЕ ЗАКЛЮЧИТЕЛНА КОНФЕРЕНЦИЯ ПО ПРОЕКТ „ОВЛАСТЯВАНЕ НА МЕСТНИТЕ БИЗНЕС ОБЩНОСТИ ЗА МОБИЛИЗИРАНЕ НА ЧОВЕШКИ ПОТЕНЦИАЛ“
Институтът за регионални и международни изследвания проведе заключителната конференция по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“, подкрепен от Фондация „Америка за България“, на 24 септември 2021 г. Тя беше посветена на устойчивото развитие на местните общности чрез пенсионерски труд и трудова миграция. Поради ограниченията, свързани с епидемичната обстановка в страната и изискванията на здравните власти, форумът се проведе онлайн.
Целта на конференцията, озаглавена „Пенсионерският труд и трудовата миграция като възможности за устойчиво развитие на местните бизнес общности“, беше да направи обзор на постиженията на проекта и да създаде официална междурегионална платформа/мрежа за общностно действие. По този начин ще се стимулира едно бъдещо междурегионално сътрудничество и ще бъдат създадени междурегионални връзки, които да допринасят за мобилизирането на човешкия потенциал в подкрепа на местните бизнес общности.
Конференцията събра най-активните участници в регионалните и междурегионалните форуми, проведени досега - лидери на бизнеса и общността, активисти на НПО и пенсионерски организации, представители на местните власти и браншовите организации от трите целеви области: Враца, Плевен и Велико Търново. Участниците в мрежата се очаква да продължат да работят в дългосрочен план след приключване на проекта, за да се гарантира неговата устойчивост.
След откриването на форума от председателя на УС на ИРМИ доц. Огнян Минчев беше представена първата тема на конференцията „Сравнителен анализ на потенциала на пенсионерския труд като резерв за бизнеса в областите Враца, Плевен и Велико Търново“ от Адриан Николов, икономист и изследовател при Института за пазарна икономика (ИПИ). Той представи данни за демографската картина в трите целеви области, общите ефекти от застаряването за местните икономики и направи сравнителен макроикономически преглед. След това бяха изведени основните пречки пред интегрирането на пенсионери на пазара на труда и бяха очертани основни подходи за преодоляването им.
Втората презентация на доц. д-р Юлияна Гълъбинова, преподавател в катедра „Администрация и управление“ , Нов български университет (НБУ), разгледа темата „Проблеми на регионалното развитие през призмата на човешкия потенциал: пенсионерски труд и активен живот на възрастните“. Направен беше преглед на Националната концепция за активен живот на възрастните хора и развитието на българските региони в сравнителен план, с основен фокус трите целеви области по проекта.
В рамките на третия панел Емилия Лисичкова, председател на УС на Платформа АГОРА, представи темата „Създаване, изграждане, управление и развитие на мрежи. Видове мрежи“. Тя разгледа характеристиките и ползата от работата в мрежи, различните видове мрежи, начините на създаване и изграждане, механизмите за вземане на решения и други аспекти на организацията и функционирането им. Представени бяха и три различни модела на структуриране и работа на три различни мрежи.
Задачата на конференция беше да стартира организирана мрежа от участници в проекта „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешкия потенциал“, която да позволява успешно сътрудничество във времето занапред между участниците в проекта, да поема и реализира добрите идеи, добрите инициативи и добрите практики, които се появяват всекидневно в работата на хората по отношение на възможностите за бизнеса, които предоставят пенсионерската заетост, от една страна, и трудовата миграция, от друга.
Затова четвъртият панел беше посветен на създаването на конкретната мрежа от участниците в проекта. Целта му беше да се изрази мнение по възможностите, които предоставя мрежата, както и да се установи едно по-задълбочено сътрудничество между участниците от трите области – Враца, Плевен и Велико Търново. Официално беше обявено стартирането на мрежата и бяха обсъдени нейните цели, структура, управление и бъдещи дейности.
Основната цел на мрежата, която изграждаме заедно с участниците в проекта е да тя да стимулира и да подкрепя инициативи за сътрудничество между представителите на трите целеви области по проекта в сферата на пенсионерската заетост и трудовата миграция. Стремежът е да се създаде платформа от заинтересовани лица и организации, чиито съвместни усилия да повлияят върху създаването на благоприятна за бизнес и икономическа дейност среда, чрез използване на труда на пенсионерите и възможностите на трудовите мигранти (вътрешни и външни), което да доведе до съживяване, развитие и благоустройство на трите целеви области и до повишаване на благосъстоянието на техните граждани.
Основно изискване за добрата функционалност на една подобна мрежа е устойчивият интерес на активните в нея личности и организации да споделят опита си и да търсят решение на своите проблеми в запознаване с опита на другите.
Подкрепата за Института за регионални и международни изследвания е осигурена от Фондация „Америка за България“.
◼️ Програма: Програма на Финална конференция
◼️ Презентации:
Създаване, изграждане, управление и развитие на мрежи. Видове мрежи
◼️ Заключителен доклад:
Заключителен сравнителен доклад за областите Враца, Плевен и Велико Търново
Институтът за регионални и международни изследвания ще проведе заключителната конференция по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“, подкрепен от Фондация „Америка за България“, в петък, 24 септември 2021 г. Поради ограниченията, свързани с епидемичната обстановка в страната и изискванията на здравните власти, форумът ще се проведе онлайн от 09.00 до 17.00 часа.
На 25 и 26 юни 2021 г. в Арбанаси се проведе Втората междуобластна конференция по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“, изпълняван от Института за регионални и международни изследвания и подкрепен от Фондация „Америка за България“.
На 25 и 26 юни 2021 г. Институтът за регионални и международни изследвания организира Втората междуобластна конференция по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“, подкрепен от Фондация „Америка за България“. Форумът ще се проведе в Парк хотел „Арбанаси, с. Арбанаси, до Велико Търново , с начало 13.00 часа.
Институтът за регионални и международни изследвания проведе на 21 и 22 май 2021 г. в Арбанаси Първия междуобластен форум по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“, подкрепен от Фондация „Америка за България“.
На 21 и 22 май 2021 г. Институтът за регионални и международни изследвания организира Първата междуобластна конференция по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“, подкрепен от Фондация „Америка за България“. Форумът ще се проведе в Парк хотел „Арбанаси, с. Арбанаси, до Велико Търново (https://pha.bg/), с начало 13.00 часа.
В рамките на месец юли Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) проведе поредица от обучения в трите целеви области по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“: във Враца на 4 юли, в Плевен на 17 юли и във Велико Търново на 18 юли 2020 г.
Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) ще проведе второто и третото обучение от поредицата от три обучения по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“. Обученията ще се проведат в Плевен и Велико Търново, съответно на 17 и 18 юли 2020 г., и ще включват стратегическо планиране, застъпничество, изграждане на мрежи и организация на пилотни застъпнически кампании, като ще има теоретична и практическа част.
Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) проведе във Враца третия областен форум „Перспективи пред пенсионерския труд и трудова миграция в Област Враца“ по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“.
Форумът се проведе на 3 и 4 юли 2020 г. Участниците бяха представители на бизнеса, НПО, синдикатите, търговско-промишлената палата, стопанската камара, пенсионерски организации, местни сдружения и съюзи, местни администрации и др. от Област Враца.
Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) стартира първото от поредицата от три обучения по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“. Обучението ще се проведе на 4 юли 2020 г. в гр. Враца и ще включва стратегическо планиране, застъпничество, изграждане на мрежи и организация на пилотни застъпнически кампании, като ще има теоретична и практическа част. То ще се проведе през призмата на пенсионерската заетост, пенсионерското доброволчество и трудовата миграция, което е основният фокус на проекта.
Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) организира третия областен форум по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“. Форумът „Перспективи пред пенсионерския труд и трудова миграция в Област Враца“ ще се проведе на 3 - 4 юли 2020 г. в комплекс „Чайка“, гр. Враца. Той ще разгледа възможностите за мобилизиране на човешкия потенциал в три направления: използване на вътрешни ресурси, вътрешна миграция - регионална и национална и външна миграция – вносна работна ръка, обществените нагласи към възрастта, перспективите пред пенсионерския труд, готовността на бизнеса да използва труда на пенсионерите, насърчаването на икономическия принос на пенсионерите, както и основните предпоставки за развитието на пазара на труда през 2020 г. и следващите няколко години в страната и в Област Враца.
На 7 и 8 февруари 2020 г. Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) проведе в Плевен втория областен форум „Перспективи пред пенсионерския труд и трудова миграция в Област Плевен“ по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“.
Участниците във форума бяха представители на бизнеса, НПО, синдикатите, търговско-промишлената палата, стопанската камара, пенсионерски организации, местни сдружения и съюзи, местни администрации, академични среди и др. от Област Плевен. Лекторите бяха изявени експерти и академици в областта на трудовите политики.
Форумът беше открит от кмета на Плевен Георг Спартански и от председателя на УС на ИРМИ доц. Огнян Минчев.
Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) организира втория областен форум по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“. Форумът „Перспективи пред пенсионерския труд и трудова миграция в Област Плевен“ ще се проведе на 7 и 8 февруари 2020 г. в гр. Плевен. Той ще разгледа учението и работата през целия живот, обществените нагласи към възрастта, перспективите пред пенсионерския труд, готовността на бизнеса да използва труда на пенсионерите, насърчаването на икономическия принос на пенсионерите, както и факторите, възможностите, икономическите и социалните последици за областта от трудовата миграция.
Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) проведе първия областен форум по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“. Форумът под наслов „Перспективи пред пенсионерския труд и трудова миграция в Област Велико Търново“ се проведе на 8 и 9 ноември 2019 г. в гр. Велико Търново.
Участниците във форума бяха представители на бизнеса, НПО, синдикатите, стопанската камара, търговско-промишлена палата, пенсионерски организации, агенции за подбор на персонала, местни сдружения и съюзи, местни администрации, академични среди от Област Велико Търново. Лекторите бяха изявени експерти и академици в областта на трудовите политики.
Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) организира първия областен форум по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“. Форумът ще се проведе на 8 и 9 ноември 2019 г. във Велико Търново и ще разгледа перспективите пред пенсионерския труд в областта, готовността на бизнеса да използва труда на пенсионерите, старши предприемачеството, както и факторите, възможностите, икономическите и социалните последици от трудовата миграция.
В периода 26 – 28 юни 2019 г. Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) организира и проведе последователно три мозъчни атаки във Велико Търново, Плевен и Враца по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешкия потенциал“, за да определи основните акценти за бъдещото развитие на проекта.
Целта на мозъчните атаки беше да проучи и анализира ситуацията в трите целеви района относно потенциала за мобилизация на трудовия ресурс на пенсионерите и тяхната реализация на пазара на труда, за участието им в доброволчески инициативи, както и за възможностите, които трудовата миграция предоставя.
На 13 май 2019 г., представители на Института за регионални и международни изследвания проведоха във Враца първоначална среща със заинтересовани страни по проект „Овластяване на местните бизнес общност за мобилизиране на човешки потенциал“.
Участници в срещата бяха представители на Търговско-промишлената палата, КТ Подкрепа, Бюрото по труда, НПО, пенсионерски организации и бизнеса от града.
На 14 и 15 март 2019 г. представители на екипа на ИРМИ посетиха Плевен и Велико Търново, където проведоха срещи по проект „Овластяване на местните общности за мобилизиране на човешки потенциал“. Целите на тези посещения бяха да се проучи ситуацията в двата целеви региона, да се установи готовността за партньорство с представители на заинтересованите страни по отношение работната заетост на пенсионерите и трудовата мобилност и да се съгласува и установи първоначален режим за работа в мрежа с местни партньори.
Участниците в срещите бяха представители на бизнеса, НПО, синдикатите, търговско-промишлена палата, стопанска камара, пенсионерски организации, агенции за подбор на персонала, местни сдружения и съюзи.