Европа като велика сила

05-10-2018

 

Александър Политов

 

 Очакването за триумф на либералната демокрация в света и кантиански вечен мир след края на Студената война се оказа илюзорно. Вместо край на историята виждаме едно завръщане на историята – свят, в който съперничеството, заплахите и политиката на силата са отново на дневен ред в променящата се конфигурация на международната система. Структурните промени в баланса на силите на европейския континент и в света изискват предефиниране на международната политическа идентичност и системата за сигурност на Европейския съюз, както и на начина, по който той провежда своята външна политика и политика за сигурност. В днешния свят, считаният за „старомодна“ теория неореализъм отново придобива обяснителна сила за международната политика.


Европейският съюз несъмнено е важен актьор и нормотворец в международната политика. Той е защитник на мултилатерализма, либералния институционализъм и взаимозависимостта като основа на международните отношения. В неговата стратегия обаче липсва реалистичен елемент - следствие от преобладаващите либерални и конструктивистки основи, върху които е изграден той, както и на липсата на разбиране на структурната реалистка парадигма. Единството на Европейския съюз в сферата на външната политика е дълбоко подкопано от липсата на обща идентичност и общо разбиране за сигурността, което го прави уязвим за структурния натиск на международната система. Неспособността да се оценят обективно структурните фактори, които са определящи за политиката на големите сили, както и неспособността за ефективен отговор на структурните императиви, произтичащи от променящия се баланс на силите, поставя пред ЕС проблеми в сигурността.


Светът се трансформира от еднополюсен към многополюсен глобален ред, в който структурата на международната система трябва да бъде адаптирана в съответствие с интересите и амбициите на основните участници. В европейското пространство за сигурност за влияние се конкурират Европейският съюз, Русия и Турция. Ревизионистична Русия се стреми да се върне на световната сцена с методите на геополитиката и демонстрацията на военна сила. Автократична Турция, макар и силно обвързана икономически с ЕС, също има амбиции за по-сериозно регионално влияние, особено в нестабилната част на Балканите. САЩ са фокусирани върху Близкия изток и Източна Азия, като според някои анализатори Европа се нарежда на едва на трето място по важност за американските интереси. Китай, въпреки че не е пряк играч в структурата на европейската сигурност, се стреми да се превърне в незаменим фактор в международните отношения посредством глобално икономическо влияние, което ще има сериозни последици за световния баланс на силите, като според някои изследователи Китай дори ще измести САЩ от хегемонната му позиция. На много места в света демокрацията е в отстъпление, а държави с автократични режими се радват на увеличаващо се международно влияние и сила.


При такава конфигурация на силите в Европа и в света, за да стане по-ефективен участник в международната политика, Европейският съюз трябва да започне да действа като унитарен актьор, който има способности да се справя сам със заплахите, пред които е изправен, и да упражнява сила в международната система. За да постигне това, ЕС трябва да следва политика на дефанзивен реализъм, която да бъде вградена в една предефинирана, дългосрочна глобална стратегия, гарантираща сигурността на страните членки и техните граждани.

 

Главното допускане на структурния реализъм или неореализма е, че международната система е анархична (в смисъл, че няма по-висша власт над държавите) и че държавите са унитарни, рационални актьори в световната политика. Тъй като не са сигурни в намеренията на другите и са изправени пред постоянна дилема за своята сигурност, основната цел на държавите в системата на анархия е да осигурят своето оцеляване и сигурност посредством политика за самопомощ и установяване на баланс на силите, за да се запази редът в системата. Сигурността се постига или чрез увеличаване на техните способности за отбрана и баланс на силите (дефанзивен реализъм), или чрез агресивно увеличаване на потенциала им за упражняване на сила и установяване на доминация и хегемония (офанзивен реализъм). С цел да се запази структурното равновесие в международната система, държавите влизат в различни съюзнически коалиции (валидно и на регионално равнище).


Някои по-важни индикатори за относителната сила на държавите, които играят роля при провеждането на реалистка политика, са военните сили, икономиката, природните богатства, броят и демографската структура на населението. Интервениращи фактори, които произтичат от вътрешнополитически съображения, бюрократични ограничения, обществено мнение, интереси, идеологии, исторически опит, както и непредвидени събитията и последици, могат да променят структурните причинно-следствени връзки и връзките между структурните компоненти, да ограничат реалистичната преценка и да доведат до подоптимални резултати при формирането на външната политика на държавите.


Изхождайки от тази теоретична основа, Европейския съюз не би трябвало да е прекалено зависим само от една сила като съюзник или партньор, тъй като колебанията в решимостта или ангажираността на тази единствена сила може да застраши европейската сигурност. Рисковете и опасностите от свръхзависимост могат да бъдат намалени, ако Европейският съюз развие свои собствени отбранителни способности, които ще му дадат възможност, ако е необходимо, да разчита на собствения си капацитет да гарантира структурното равновесие на сигурността в международната система.


Тук могат да се направят две основни допускания. Първо, за да бъде конкурентен на международната сцена, ЕС трябва да придобие идентичност на велика сила и характеристики на унитарен актьор в международните отношения, който развива свои военни способности и може да упражнява сила. Второ, структурният натиск и външните влияния на международната система, външните заплахи и развития в регионален и глобален контекст, могат да имат консолидиращ и катализиращ ефект върху задълбочаването на европейската интеграция в сферата на външната политика, сигурността и отбраната.


Две опасности за Европейския съюз могат да произтекат от променящия се баланс на силите в международната система. Първо, това е разломът в самия Запад, следствие от намаляването на ангажираността на Съединените щати като участник в инфраструктурата на сигурността в Европа, както и от вътрешнополитически тенденции в геополитически значимите демократични държави. Това може да доведе до засилена конкуренция между ЕС и САЩ, въпреки че тази конкуренция ще бъде ограничена от техните демократични системи. Второ, подкопаването на единството и сближаването в рамките на Европейския съюз и на развитието на паневропейска идентичност в сферата на външната политика и сигурността може да доведе до тяхната ренационализация.


Единството на Европейския съюз, неговата международна идентичност и развиването на способности за упражняване на сила трябва да се разглеждат както от политиците, така и от гражданите, като инструмент за неговата сигурност. Това е стратегически актив за относително малките страни членки, които, ако бъдат разединени, лесно ще се превърнат в обект на заплахи от стремящи се към хегемония и влияние актьори в международната система. Потенциалната опасност от ренационализация в сферата на международните отношения и сигурността е, че това ще доведе до по-голяма фрагментация на външните политики и интересите на отделните страни, с което ще се увеличи анархията в международната система, ще се засили съперничеството и дилемата за сигурност. Тази фрагментация на политиката би могла да се задълбочи още повече под влиянието на външни фактори, като намеса на Русия в работите на ЕС, или чрез заобикаляне на европейските институции и сключване на двустранни споразумения с отделни държави членки по въпроси на международната сигурност, енергетиката, икономиката и т.н. Относително малките и по-слаби държави членки могат да станат лидери в световната политика само през институциите на Европейския съюз. В сферата на външната сигурност, интересите на страните членки би следвало да съвпадат ако се следва структурната логика и не са повлияни от различни интервениращи фактори.


Натискът на международната политическа система на теория би трябвало да даде центростремителни стимули към по-голямо сближаване, дори федерализация, на ЕС в областта на външната политика и политиката за сигурност, така че да се впише по-пълно в понятието за унитарен актьор. За да успокои европейските елити и граждани, които са за Европа на нациите, ЕС трябва едновременно с това да остави политиките в областта на националната култура, традицията, историята и образованието в компетенциите на националните правителства, като по този начин установи баланс между федерализъм и междуправителственост, т.е. между по-задълбочена политическа интеграция във външната политика и сигурността и по-голяма отговорност на националните правителства в други сфери на компетентност, които да останат предимно национални.


За да има тежест в глобалната политика и да увеличи сигурността си, Европейският съюз трябва да развие своя собствена ядрена способност за втори удар, за да може ефективно да балансира срещу ядрения потенциал на други велики сили. Това ще предизвика както вътрешна, така и външна опозиция. Налице е и морален аргумент срещу евентуална програма на ЕС за развиване на ядрен възпиращ потенциал. Стратегическата структурна логика на ядреното възпиране сред големите сили обаче е валидна днес, както беше през Студената война. Големите ядрени сили имат капацитет за втори удар, което прави цената от ядрена атака много висока, затова и война между великите сили изглежда невъзможна. (Натискане на ядрения бутон може да стане ако някоя от страните е управлявана от лидери с психологически характеристики, които отиват отвъд рационалността, или ако ядреният баланс се промени, вследствие на някакъв технологичен пробив, който да даде предимство на една от страните и, съответно, мотив за изпреварващ удар преди прозорецът на възможностите да се е затворил. Вероятността това да се случи е хипотетична.)


Различни изследвания, използващи различни методологии, стигат до подобно заключение: ядрените оръжия повишават цената и по този начин намаляват вероятността от война между големите сили, особено в случаите на ядрена симетрия (когато и двете страни в конфликта са ядрени държави). Решението за изграждане на собствен ядрен арсенал би могло да бъде разглеждано като навлизане в надпревара в ядрено въоръжаване, но основната цел на основаващата се на дефанзивен реализъм политика трябва да бъде постигането на относителен ядрен баланс сред глобалните сили. Ядрените оръжия обаче не изключват милитаризирани спорове и кризи на по-ниски нива на конфликт, например при ядрена асиметрия (когато само една от страните в конфликта притежава ядрени оръжия), което изисква паралелното развиване на конвенционални военни способности, с които да се балансират конвенционалните сили на други основни играчи в регионалната и международната система за сигурност.


Развиването на способности за втори ядрен удар е необходима възпираща мярка, но представлява морална дилема, тъй като не отговаря на ценностите, върху които е изграден Европейският съюз, както и на усилията за неразпространение на ядрените оръжия. За да се избегне тази дилема, ЕС може да надгради френската ядрена програма на общоевропейско ниво, като нейно продължение за ефективно възпиране и постигане на относителен дефанзивен баланс (тук много ще липсва потенциалът на Великобритания след излизането й от Съюза).


За да стане ЕС ефективен участник в отстояването на общоевропейските интереси в международните отношения, при един реалистичен подход към формирането на общата външна политика и политика на сигурност, той следва да се въздържа от свръхморалност, да взема предвид структурните ограничения на международната анархия в един плуралистичен свят и наличието на конкурентни интереси. Това не означава, че Съюзът трябва да се откаже от дипломацията, мултилатерализма и действията в рамките на международните организации и международното право, а да допълни способностите си с един от най-важните инструменти – капацитет за ефективно възпиране и упражняване на сила - за да може да действа по целия спектър на регионалната и глобалната политика.


Разбира се, както всеки подход, този също има своите ограничения. Основната международна последица от такъв подход би била, че с него се засилва дилемата за сигурност у други актьори в международната система. Според дилемата на сигурността, както силата, така и слабостта, могат да бъдат провокативни за други държави, с което се нарушава балансът на международната сигурност. Ако един актьор е твърде слаб, заплахите могат да дойдат от агресор, който вярва, че силите на статуквото са слаби в потенциалните им възможности или решителност. От друга страна, ако дадена държава е твърде силна, това може да се разглежда като провокативен сигнал, защото нейните защитни способности могат да бъдат разглеждани като заплаха за други държави. С изпращането на правилните сигнали, обаче, и установяването на баланс на силите системата може да достигне състояние на относително равновесие и мир между великите сили.


Тъй като Европа бавно се пробужда от постмодерната си дрямка и заблуда, че може да формира света по свой образ и подобие, Европейският съюз следва да предефинира своята глобална стратегия, като отчита влиянието на структурните фактори на международната система. В нея трябва да се използват всички налични елементи и инструменти на външната политика и международните отношения, за да се гарантира нейната сигурност и международно влияние, която да бъде приета от всички държави-членки. Тя е необходимо да изхожда от текущото състояние на (пре)разпределение и баланс на силите в регионален и световен мащаб, като разшири способностите си за възпиране и упражняване на сила, следвайки няколко взаимосвързани стъпки, за да постигне статута на велика сила, която може ефективно да проектира сигурност за своите страни членки. Някои препоръки за политиките, които ще доведат до изграждането на цялостна глобална стратегия, включват:

а) Развиване на собствена ядрена програма за дефанзивни цели – стратегически и тактически ядрени оръжия и ядрени отбранителни системи. Това ще гарантира относителното равновесие на ядрените оръжия и ядрените отбранителни системи с други световни сили, следвайки логиката на ядреното възпиране.

б) Изграждане и развиване на конвенционални сили под единно командване и създаване на обща европейска армия, която може да проектира сила;

Две неща са особено важни за отбелязване във връзка с последната точка: 1) да не се допусне дезинтеграция на западното пространство от демократични държави и 2) да се предотврати съюз между Русия и Китай, какъвто би могъл да се създаде за постигане на равновесие със Запада. Такова равновесие обаче по-скоро би осигурило траен мир, а съперничеството между двата блока ще се проявява в по-ниски нива на конфликт или в сферата на икономиката.


Както беше отбелязано, ЕС има инструментална стойност за сигурността на своите държави членки. Никоя от тях днес, особено малките страни, няма способностите сама да бъде регионален или глобален играч на международната сцена, което би ги направило обект на интереси и влияние от страна на големите сили. Страните членки могат да постигнат международно присъствие само колективно, но не просто като съюз, а като унитарен актьор, демократична империя с обща международна идентичност, която може да бъде постигната само чрез по-задълбочена политическа интеграция на ЕС в сферата на сигурността. Европа като велика сила ще има повече лостове за водене на преговори и оказване на дипломатическо влияние в регионалната и глобалната политика. Едно нещо, обаче, трябва да е ясно: Европейският съюз трябва да избягва рефлекса за имперско разпростиране извън зоните на неговия интерес и да разчита предимно на установяване на баланс на силите в собствения си регион.


За отбелязване е, че този анализ се основава изключително на системни фактори като независими променливи според разбирането на неореалистката теория и не се фокусира върху либералното разбиране за сътрудничество и институционализиране на отношенията между участниците в глобалните взаимоотношения. Това не означава, че сътрудничеството е невъзможно; сътрудничеството и международните институции несъмнено могат да смекчат последиците и опасностите, произтичащи от международната анархия, но не и да ги премахнат напълно.


Да се случи такъв преход в стратегическото позициониране на Европейския съюз няма да е лесно и ще срещне опозиция от морален, нормативен и политически характер. Разполагането на ядрени оръжия и защитни системи в държавите членки също няма да е политически безпроблемно. Това ще бележи в голяма степен политическия процес в ЕС и страните членки, като вероятно ще доведе до вътрешна институционална реформа и политизация – повече конкуренция в европейската партийна система (изградена от картелни пан-европейски партии), политически и изборен процес, наподобяващ този в националните държави, избор на Европейската комисия на базата на мнозинства от предизборни или следизборни коалиции, и не на последно място – ще създаде поле на политически сблъсък за структуриране на предпочитанията на избирателите по отношение на външната политика и сигурността.


В обобщение трябва да се отбележи, че една от най-важните характеристики на организирания живот, независимо дали е биологичен организъм или социално-политическа институция, е неговата адаптивност - способността да се адаптира към външно влияние, за да гарантира оцеляването си в отговор на промените във външната среда. За да бъде по-конкурентен в световната политика, Европейският съюз трябва да се адаптира към външния натиск и влиянията на международната политическа система в отговор на структурните промени, новия баланс на силите и поляризацията, които формират реда в тази система, като по този начин гарантира своята дългосрочна сигурност и оцеляване като демократичен политически съюз, независимо дали е империя, федерация, конфедерация или междуправителствена организация. Тази адаптация преминава през необходимото приемане на идентичност на велика сила и военен капацитет, съизмерими с този статут. По този начин ще се гарантира сигурността и оцеляването не само на политическата общност, но и на демокрацията и живота на гражданите от преки външни заплахи. Ако не се справи с тази задача, ЕС може да допринесе за нестабилност в структурата на сигурността на европейския континент, а оттам да катализира процеси на политически упадък, засилване на антидемократичните тенденции и дезинтеграция.


В крайна сметка свободата, демокрацията, върховенството на закона, правата на човека, традициите и начина на живот следва не само да бъдат насърчавани, но и съхранявани; в противен случай могъщи автократични държави с ревизионистичен и експанзионистичен дневен ред може да ги отнемат. За да се защитят тези основни ценности в рамките на ЕС, той трябва да гарантира и засилва външната си сигурността като поддържа баланса на силите на европейския континент и в света.



ИНСТИТУТЪТ ЗА РЕГИОНАЛНИ И МЕЖДУНАРОДНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ ОРГАНИЗИРА ОНЛАЙН ДИСКУСИЯ „МАКЕДОНСКИЯТ ВЪЗЕЛ СЛЕД 2019 г.“

 

 

 

 

Дискусията ще се проведе от 13.00 до 17.15 часа в сряда, 15 декември 2021 г., в Zoom.

 

Участниците са изявени политически анализатори от България и Северна Македония: Огнян Минчев, Денко Малески, Катерина Колозова, Бойко Василев, Николай Василев, Алберт Муслиу, Сашо Ордановски и Горан Стойковски.

Read more... 13-12-2021
ИРМИ ПРОВЕДЕ ЗАКЛЮЧИТЕЛНА КОНФЕРЕНЦИЯ ПО ПРОЕКТ „ОВЛАСТЯВАНЕ НА МЕСТНИТЕ БИЗНЕС ОБЩНОСТИ ЗА МОБИЛИЗИРАНЕ НА ЧОВЕШКИ ПОТЕНЦИАЛ“

 

 

Институтът за регионални и международни изследвания проведе заключителната конференция по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“, подкрепен от  Фондация „Америка за България“, на 24 септември 2021 г. Тя беше посветена на устойчивото развитие на местните общности  чрез пенсионерски труд и трудова миграция. Поради ограниченията, свързани с епидемичната обстановка в страната и изискванията на здравните власти, форумът се проведе онлайн.

Read more... 27-09-2021
ИРМИ ЩЕ ПРОВЕДЕ ЗАКЛЮЧИТЕЛНА КОНФЕРЕНЦИЯ ПО ПРОЕКТ ПО „ОВЛАСТЯВАНЕ НА МЕСТНИТЕ БИЗНЕС ОБЩНОСТИ ЗА МОБИЛИЗИРАНЕ НА ЧОВЕШКИ ПОТЕНЦИАЛ“

 

 

Институтът за регионални и международни изследвания ще проведе заключителната конференция по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“, подкрепен от  Фондация „Америка за България“, в петък, 24 септември 2021 г. Поради ограниченията, свързани с епидемичната обстановка в страната и изискванията на здравните власти, форумът ще се проведе онлайн от 09.00 до 17.00 часа.

Read more... 23-09-2021
ИРМИ ПРОВЕДЕ ВТОРАТА МЕЖДУОБЛАСТНА КОНФЕРЕНЦИЯ ПО ПРОЕКТ „ОВЛАСТЯВАНЕ НА МЕСТНИТЕ БИЗНЕС ОБЩНОСТИ ЗА МОБИЛИЗИРАНЕ НА ЧОВЕШКИ ПОТЕНЦИАЛ“

 

 

На 25 и 26 юни 2021 г. в Арбанаси се проведе Втората междуобластна конференция по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“, изпълняван от Института за регионални и международни изследвания и подкрепен от  Фондация „Америка за България“.

Read more... 06-07-2021
ИРМИ ЩЕ ПРОВЕДЕ ВТОРАТА МЕЖДУОБЛАСТНА КОНФЕРЕНЦИЯ ПО ПРОЕКТ „ОВЛАСТЯВАНЕ НА МЕСТНИТЕ БИЗНЕС ОБЩНОСТИ ЗА МОБИЛИЗИРАНЕ НА ЧОВЕШКИ ПОТЕНЦИАЛ“ В АРБАНАСИ

 

 

 

На 25 и 26 юни 2021 г. Институтът за регионални и международни изследвания организира Втората междуобластна конференция по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“, подкрепен от  Фондация „Америка за България“. Форумът ще се проведе в Парк хотел „Арбанаси“, с. Арбанаси, до Велико Търново , с начало 13.00 часа.

Read more... 24-06-2021
ПЪРВИЯТ МЕЖДУОБЛАСТЕН ФОРУМ ПО ПРОЕКТ „ОВЛАСТЯВАНЕ НА МЕСТНИТЕ БИЗНЕС ОБЩНОСТИ ЗА МОБИЛИЗИРАНЕ НА ЧОВЕШКИ ПОТЕНЦИАЛ“ СЕ ПРОВЕДЕ В АРБАНАСИ

jpg

 

 

 

Институтът за регионални и международни изследвания проведе на 21 и 22 май 2021 г.  в Арбанаси Първия междуобластен форум по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“, подкрепен от  Фондация „Америка за България“.

Read more... 26-05-2021
ИРМИ ЩЕ ПРОВЕДЕ ПЪРВАТА МЕЖДУОБЛАСТНА КОНФЕРЕНЦИЯ ПО ПРОЕКТ „ОВЛАСТЯВАНЕ НА МЕСТНИТЕ БИЗНЕС ОБЩНОСТИ ЗА МОБИЛИЗИРАНЕ НА ЧОВЕШКИ ПОТЕНЦИАЛ“ В АРБАНАСИ

 

jpg

 

 

На 21 и 22 май 2021 г. Институтът за регионални и международни изследвания организира Първата междуобластна конференция по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“, подкрепен от  Фондация „Америка за България“. Форумът ще се проведе в Парк хотел „Арбанаси, с. Арбанаси, до Велико Търново (https://pha.bg/), с начало 13.00 часа.

Read more... 13-05-2021
ОНЛАЙН ДИСКУСИЯ „БЪЛГАРИЯ В ПРОМЕНЯЩИЯ СЕ МЕЖДУНАРОДЕН КОНТЕКСТ (2020 – 2021)“ – 16.02.2021 г.

 

На 16 февруари 2021 г. Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) проведе онлайн дискусия, в която изявени експерти и практици от сферата на политическите науки, международните отношения и сигурността представиха своите гледни точки по темата „България в променящия се международен контекст (2020 – 2021)“. Цялата дискусия можете да видите на приложените видеозаписи! Подробности за разискваните теми и основните говорители ще намерите в приложената програмата!

 

Видеозаписи дискусия:

 

Панел 1

 

Панел 2

 

Въпроси и отговори


 

 


Read more... 18-02-2021
ИНСТИТУТЪТ ЗА РЕГИОНАЛНИ И МЕЖДУНАРОДНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ ОРГАНИЗИРА ОНЛАЙН ДИСКУСИЯ „БЪЛГАРИЯ В ПРОМЕНЯЩИЯ СЕ МЕЖДУНАРОДЕН КОНТЕКСТ (2020 – 2021)“

 

Дискусията ще се проведе от 13.00 до 16.00 часа във вторник, 16 февруари 2021 г.,

в Zoom. Zа да се включите, моля последвайте този линк: https://zoom.us/j/98758419510?pwd=SHpyUkNCRTI5VVU5SVNjMWE1RE50QT09 (Meeting ID: 987 5841 9510; Passcode: 166411).

 

Запис на дискусията ще бъде качен на интернет (http://iris-bg.org/) и фейсбук (https://www.facebook.com/InstituteforRegionalandInternationalStudiesIRIS) страниците на ИРМИ!

 

За повече информация относно темите и говорителите вижте програмата на събитието!

Read more... 11-02-2021
ИРМИ ПРОВЕДЕ ОБУЧЕНИЯ В ТРИТЕ ЦЕЛЕВИ ОБЛАСТИ ПО ПРОЕКТ „ОВЛАСТЯВАНЕ НА МЕСТНИТЕ БИЗНЕС ОБЩНОСТИ ЗА МОБИЛИЗИРАНЕ НА ЧОВЕШКИ ПОТЕНЦИАЛ“


jpgВ рамките на месец юли Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) проведе поредица от обучения в трите целеви области по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“: във Враца на 4 юли, в Плевен на 17 юли и във Велико Търново на 18 юли 2020 г.

Read more... 21-07-2020
ИРМИ ЩЕ ПРОВЕДЕ ДВЕ ОБУЧЕНИЯ ПО ПРОЕКТ „ОВЛАСТЯВАНЕ НА МЕСТНИТЕ БИЗНЕС ОБЩНОСТИ ЗА МОБИЛИЗИРАНЕ НА ЧОВЕШКИ ПОТЕНЦИАЛ“ В ПЛЕВЕН И ВЕЛИКО ТЪРНОВО

jpg

 

Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ)  ще проведе второто и третото обучение от поредицата от три обучения по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“. Обученията ще се проведат в Плевен и Велико Търново, съответно на 17 и 18 юли 2020 г., и ще включват стратегическо планиране, застъпничество, изграждане на мрежи и организация на пилотни застъпнически кампании, като ще има теоретична и практическа част.

Read more... 15-07-2020
ИРМИ ПРОВЕДЕ ТРЕТИЯ ОБЛАСТЕН ФОРУМ ПО ПРОЕКТ „ОВЛАСТЯВАНЕ НА МЕСТНИТЕ БИЗНЕС ОБЩНОСТИ ЗА МОБИЛИЗИРАНЕ НА ЧОВЕШКИ ПОТЕНЦИАЛ“ ВЪВ ВРАЦА

 

 

jpg

 

 

Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) проведе във Враца третия областен форум „Перспективи пред пенсионерския труд и трудова миграция в Област Враца“ по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“.

 

Форумът се проведе на 3 и 4 юли 2020 г. Участниците бяха представители на бизнеса, НПО, синдикатите, търговско-промишлената палата, стопанската камара, пенсионерски организации, местни сдружения и съюзи, местни администрации и др. от Област Враца.

Read more... 08-07-2020
ИРМИ ОРГАНИЗИРА ТРЕТИЯ ОБЛАСТЕН ФОРУМ ПО ПРОЕКТ „ОВЛАСТЯВАНЕ НА МЕСТНИТЕ БИЗНЕС ОБЩНОСТИ ЗА МОБИЛИЗИРАНЕ НА ЧОВЕШКИ ПОТЕНЦИАЛ“ ВЪВ ВРАЦА

jpg

 

Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) организира третия областен форум по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“. Форумът „Перспективи пред пенсионерския труд и трудова миграция в Област Враца“ ще се проведе на 3 - 4 юли 2020 г.  в комплекс „Чайка“, гр. Враца. Той ще разгледа възможностите за мобилизиране на човешкия потенциал в три направления: използване на вътрешни ресурси, вътрешна миграция - регионална и национална и външна миграция – вносна работна ръка, обществените нагласи към възрастта, перспективите пред пенсионерския труд, готовността на бизнеса да използва труда на пенсионерите, насърчаването на икономическия принос на пенсионерите, както и основните предпоставки за развитието на пазара на труда през 2020 г. и следващите няколко години в страната и в Област Враца.

Read more... 01-07-2020
ИРМИ СТАРТИРА ОБУЧЕНИЕ ПО ПРОЕКТ „ОВЛАСТЯВАНЕ НА МЕСТНИТЕ БИЗНЕС ОБЩНОСТИ ЗА МОБИЛИЗИРАНЕ НА ЧОВЕШКИ ПОТЕНЦИАЛ“ ВЪВ ВРАЦА

jpg

 

Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) стартира първото от поредицата от три обучения по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“. Обучението ще се проведе на 4 юли 2020 г.  в гр. Враца и ще включва стратегическо планиране, застъпничество, изграждане на мрежи и организация на пилотни застъпнически кампании, като ще има теоретична и практическа част. То ще се проведе през призмата на пенсионерската заетост, пенсионерското доброволчество и трудовата миграция, което е основният фокус на проекта.

Read more... 01-07-2020
IRIS CONCLUDED RESEARCH ON THE LINK BETWEEN POPULIST ACTORS IN BULGARIA AND RUSSIAN PROPAGANDA

 

In the period November 2019 – April 2020, the Institute for Regional and International Studies (IRIS) conducted and finalized research on the link between populist actors in Bulgaria – political parties and leaders, conveyed through lexical content which distinguishes them as vehicles of Russian influence and propaganda in Bulgaria. The task was implemented as subcontracted activity under WP 8 of the DEMOS (Democratic Efficacy and the Varieties of Populism in Europe) research project supported by the EU′s Horizon 2020 programme.

Read more... 25-05-2020
ИРМИ ЗАВЪРШИ ИЗСЛЕДВАНЕ НА ВРЪЗКАТА МЕЖДУ ПОПУЛИСТКИТЕ АКТЬОРИ В БЪЛГАРИЯ И РУСКАТА ПРОПАГАНДА

 

В периода ноември 2019 - април 2020 г. Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) проведе и финализира изследване на връзката между популистките актьори в България - политически партии и лидери, изразена чрез речниково съдържание, което ги отличава като проводници на руско влияние и пропаганда в България. Възложената работа беше извършена като подизпълнителска дейност по Работен пакет 8 на изследователския проект ДЕМОС (Демократична ефикасност и разновидности на популизма в Европа), подкрепен от програма „Хоризонт 2020“ на ЕС.

Read more... 25-05-2020
ИРМИ ПРОВЕДЕ ВТОРИЯ ОБЛАСТЕН ФОРУМ ПО ПРОЕКТ „ОВЛАСТЯВАНЕ НА МЕСТНИТЕ БИЗНЕС ОБЩНОСТИ ЗА МОБИЛИЗИРАНЕ НА ЧОВЕШКИ ПОТЕНЦИАЛ“ В ПЛЕВЕН

На 7 и 8 февруари 2020 г. Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) проведе в Плевен втория областен форум „Перспективи пред пенсионерския труд и трудова миграция в Област Плевен“ по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“.

 

Участниците във форума бяха представители на бизнеса, НПО, синдикатите, търговско-промишлената палата, стопанската камара, пенсионерски организации, местни сдружения и съюзи, местни администрации, академични среди и др. от Област Плевен. Лекторите бяха изявени експерти и академици в областта на трудовите политики. 

 

Форумът беше открит от кмета на Плевен Георг Спартански и от председателя на УС на ИРМИ доц. Огнян Минчев.

Read more... 10-02-2020
ИРМИ ОРГАНИЗИРА ВТОРИЯ ОБЛАСТЕН ФОРУМ ПО ПРОЕКТ „ОВЛАСТЯВАНЕ НА МЕСТНИТЕ БИЗНЕС ОБЩНОСТИ ЗА МОБИЛИЗИРАНЕ НА ЧОВЕШКИ ПОТЕНЦИАЛ“ В ПЛЕВЕН

Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) организира втория областен форум по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“. Форумът „Перспективи пред пенсионерския труд и трудова миграция в Област Плевен“ ще се проведе на 7 и 8 февруари 2020 г. в гр. Плевен. Той ще разгледа учението и работата през целия живот, обществените нагласи към възрастта, перспективите пред пенсионерския труд, готовността на бизнеса да използва труда на пенсионерите, насърчаването на икономическия принос на пенсионерите, както и факторите, възможностите, икономическите и социалните последици за областта от трудовата миграция.

Read more... 04-02-2020
ИРМИ ПРОВЕДЕ ПЪРВИЯ ОБЛАСТЕН ФОРУМ ПО ПРОЕКТ „ОВЛАСТЯВАНЕ НА МЕСТНИТЕ БИЗНЕС ОБЩНОСТИ ЗА МОБИЛИЗИРАНЕ НА ЧОВЕШКИ ПОТЕНЦИАЛ“ ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО

Институтът за регионални и международни изследвания  (ИРМИ) проведе първия областен форум по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“. Форумът под наслов „Перспективи пред пенсионерския труд и трудова миграция в Област Велико Търново“ се проведе на 8 и 9 ноември 2019 г. в гр. Велико Търново.

 

Участниците във форума бяха представители на бизнеса, НПО, синдикатите, стопанската камара, търговско-промишлена палата, пенсионерски организации, агенции за подбор на персонала, местни сдружения и съюзи, местни администрации, академични среди от Област Велико Търново. Лекторите бяха изявени експерти и академици в областта на трудовите политики.

Read more... 11-11-2019
ИРМИ ОРГАНИЗИРА ПЪРВИЯ ОБЛАСТЕН ФОРУМ ПО ПРОЕКТ „ОВЛАСТЯВАНЕ НА МЕСТНИТЕ БИЗНЕС ОБЩНОСТИ ЗА МОБИЛИЗИРАНЕ НА ЧОВЕШКИ ПОТЕНЦИАЛ“ ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО

Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) организира първия областен форум по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал“. Форумът ще се проведе на 8 и 9 ноември 2019 г. във Велико Търново и ще разгледа перспективите пред пенсионерския труд в областта, готовността на бизнеса да използва труда на пенсионерите, старши предприемачеството, както и факторите, възможностите, икономическите и социалните последици от трудовата миграция. 

Read more... 04-11-2019
ИРМИ ПРОВЕДЕ ТРИ МОЗЪЧНИ АТАКИ ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО, ПЛЕВЕН И ВРАЦА

В периода 26 – 28 юни 2019 г. Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) организира и проведе последователно три мозъчни атаки във Велико Търново, Плевен и Враца по проект „Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешкия потенциал“, за да определи основните акценти за бъдещото развитие на проекта.

 

Read more... 01-07-2019
ЕКИПЪТ НА ИРМИ ПРОВЕДЕ ПРОУЧВАТЕЛНА СРЕЩА ВЪВ ВРАЦА ПО ПРОЕКТ „ОВЛАСТЯВАНЕ НА МЕСТНИТЕ БИЗНЕС ОБЩНОСТИ ЗА МОБИЛИЗИРАНЕ НА ЧОВЕШКИ ПОТЕНЦИАЛ“

На 13 май 2019 г., представители на Института за регионални и международни изследвания проведоха във Враца първоначална среща със заинтересовани страни по проект „Овластяване на местните бизнес общност за мобилизиране на човешки потенциал“.

 

Участници в срещата бяха представители на Търговско-промишлената палата, КТ Подкрепа, Бюрото по труда, НПО, пенсионерски организации и бизнеса от града.

Read more... 13-05-2019
ЕКИПЪТ НА ИРМИ ПРОВЕДЕ ПРОУЧВАТЕЛНИ СРЕЩИ В ПЛЕВЕН И ВЕЛИКО ТЪРНОВО ПО ПРОЕКТ „ОВЛАСТЯВАНЕ НА МЕСТНИТЕ БИЗНЕС ОБЩНОСТИ ЗА МОБИЛИЗИРАНЕ НА ЧОВЕШКИ ПОТЕНЦИАЛ“

На 14 и 15 март 2019 г. представители на екипа на ИРМИ посетиха Плевен и Велико Търново, където проведоха срещи по проект „Овластяване на местните общности за мобилизиране на човешки потенциал“. Целите на тези посещения бяха да се проучи ситуацията в двата целеви региона, да се установи готовността за партньорство с представители на заинтересованите страни по отношение работната заетост на пенсионерите и трудовата мобилност и да се съгласува и установи първоначален режим за работа в мрежа с местни партньори.

 

Участниците в срещите бяха представители на бизнеса, НПО, синдикатите, търговско-промишлена палата, стопанска камара, пенсионерски организации, агенции за подбор на персонала, местни сдружения и съюзи.

Read more... 18-03-2019
Овластяване на местните бизнес общности за мобилизиране на човешки потенциал

 

jpg.

 

От ноември 2018 г. Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) стартира нов 34-месечен проект, насочен към мобилизиране и подкрепа на местните бизнес общности да използват наличния човешки потенциал на пенсионерите и да търсят нови модели за трудова мобилност.

 

Основната цел на проекта на ИРМИ е да овласти бизнес общностите с умения по застъпничество, работа в мрежи и стратегическо планиране, за да се справят с предизвикателството на намаляващия потенциал на човешки ресурси чрез изработване на жизнеспособни алтернативи за наемане на работа. 

 

 

 

 

 

 

Read more... 03-12-2018
Empowering Local Business Communities for Human Potential Mobilization

jpg.

 

As of November 2018, the Institute for Regional and International Studies (IRIS) starts a new 34-month project that aims at mobilizing and advocating for local business communities to utilize the available human potential of retired people and to look for new models of labor mobility.


Read more... 03-12-2018
Стартира онлайн платформата за регионално развитие и междурегионално сътрудничество „Лидерство за регионално развитие”

jpg.

 

 

Платформата CityLead.EU е електронен регистър на лидерската мрежа от участници, създадена по проект „Лидерство за регионално развитие“, изпълнен от Института за регионални и международни изследвания (ИРМИ) с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България“. Електронният регистър съдържа кратка информация за участниците в мрежата - контакти, организационна информация, сфери на дейност, компетенции и интереси. Платформата също служи като регистър и място за обмен на добри практики, каталог на теми и възможности за търсене на партньори.

Read more... 17-01-2018
The Online Platform for Regional Development and Interregional Cooperation “Leadership for Regional Development” was launched

 

 

The CityLead.EU platform is an electronic register of the leadership network of participants, set up under the “Leaders’ Platforms for Regional Development” project, implemented by the Institute for Regional and International Studies (IRIS) with the financial support of America for Bulgaria Foundation. The e-register contains brief information about the network participants - contacts, organizational information, areas of activity, competences and interests. The platform also serves as a register and space for exchange of good practices, a catalogue of topics, and opportunities for partner search.

Read more... 17-01-2018
ИРМИ ПОСТАВИ НАЧАЛОТО НА МРЕЖА ЗА МЕЖДУРЕГИОНАЛНО СЪТРУДНИЧЕСТВО „ЛИДЕРСТВО ЗА РЕГИОНАЛНО РАЗВИТИЕ“

 

jpg.

 

Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) постави началото на мрежа за регионално развитие и междурегионално сътрудничество „Лидерство за регионално развитие“ по време на заключителна конференция, проведена в Пловдив на 3 – 4 ноември 2017 г., с което завърши поредицата от регионални и междурегионални срещи по едноименния проект.

Read more... 07-11-2017
ИРМИ ЗАВЪРШВА ПОРЕДИЦАТА ОТ РЕГИОНАЛНИ И МЕЖДУРЕГИОНАЛНИ СРЕЩИ ПО ПРОЕКТ „ЛИДЕРСТВО ЗА РЕГИОНАЛНО РАЗВИТИЕ“ СЪС ЗАКЛЮЧИТЕЛНА КОНФЕРЕНЦИЯ В ПЛОВДИВ НА 3 - 4 НОЕМВРИ 2017 г.

jpg.

 

 

Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) завършва поредицата от регионални и междурегионални срещи по проект „Лидерство за регионално развитие“ със заключителна конференция в Пловдив на 3 – 4 ноември 2017 г.

 

Конференцията на тема „Лидерство за регионално развитие: изграждане и управление на мрежа за междурегионално сътрудничество“ си поставя две свързани помежду си задачи. Първо, да чуем мненията на участниците и да обобщим резултатите от трите години работа по този проект. 

Read more... 26-10-2017
ИРМИ ПРОВЕДЕ ТРЕТАТА МЕЖДУРЕГИОНАЛНА СТРАТЕГИЧЕСКА СРЕЩА-ДИСКУСИЯ ПО ПРОЕКТ „ЛИДЕРСТВО ЗА РЕГИОНАЛНО РАЗВИТИЕ“ В АРБАНАСИ НА 2 – 3 ЮНИ 2017

jpg.

 

Културата и общността: регионално развитие и междурегионално сътрудничество“ беше темата на Трета междурегионална стратегическа среща дискусия“ по проект „Лидерство за регионално развитие“, изпълняван от Института за регионални и международни изследвания (ИРМИ). Срещата се проведе в Арбанаси на 2 – 3 юни 2017 г.

Read more... 06-06-2017
ТРЕТАТА МЕЖДУРЕГИОНАЛНА СТРАТЕГИЧЕСКА СРЕЩА-ДИСКУСИЯ ПО ПРОЕКТ НА ИРМИ „ЛИДЕРСТВО ЗА РЕГИОНАЛНО РАЗВИТИЕ“ ЩЕ СЕ ПРОВЕДЕ В АРБАНАСИ НА 2 – 3 ЮНИ 2017

 

Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) организира Третата междурегионална стратегическа среща по проект „Лидерство за регионално развитие“ на тема „Културата и общността: регионално развитие и междурегионално сътрудничество“. 

Read more... 30-05-2017
ИРМИ ПРOВЕДЕ ВТОРАТА МЕЖДУРЕГИОНАЛНА СТРАТЕГИЧЕСКА СРЕЩА-ДИСКУСИЯ В РАМКИТЕ НА ПРОЕКТ „ЛИДЕРСТВО ЗА РЕГИОНАЛНО РАЗВИТИЕ

 

Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) проведе втората от трите Междурегионални стратегически срещи-дискусии в рамките на проект "Лидерство за регионално развитие", подкрепен от Фондация "Америка за България". Събитието се състоя на 31 март и 1 април 2017 г. в Стара Загора. Темата на срещата беше "Моята България на утрешния ден: споделената визия на младите хора за междурегионално сътрудничество ".

Read more... 04-04-2017
ИРМИ ЩЕ ПРOВЕДЕ ВТОРАТА МЕЖДУРЕГИОНАЛНА СТРАТЕГИЧЕСКА СРЕЩА-ДИСКУСИЯ В РАМКИТЕ НА ПРОЕКТ „ЛИДЕРСТВО ЗА РЕГИОНАЛНО РАЗВИТИЕ

 

Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) ще проведе втората от трите Междурегионални стратегически срещи-дискусии в рамките на проект "Лидерство за регионално развитие", подкрепен от Фондация "Америка за България". Събитието ще се състои на 31 март и 1 април 2017 г. в Стара Загора под надслов "Моята България на утрешния ден: споделената визия на младите хора за междурегионално сътрудничество ".

Read more... 29-03-2017
ИНСТИТУТЪТ ЗА РЕГИОНАЛНИ И МЕЖДУНАРОДНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ ОРГАНИЗИРА СРЕЩА-ДИСКУСИЯ „БЪЛГАРИЯ ОТВЪД ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ“

 

В навечерието на извънредните парламентарни избори от 26 март 2017 г., Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) организира среща-дискусия „България отвъд парламентарните избори“.

 

Дискусията ще се проведе в сряда, 15 март 2017 г., от 15.00 – 18.30 ч., в Зала 300 на Философския факултет на СУ „Климент Охридски“, бул. „Цариградско шосе“ 125, бл. 4, ет. 3.

Read more... 08-03-2017
Проект „Лидерство за регионално развитие“ навлезе в заключителната си фаза

jpg

 

 

 

През 2017 г. проект „Лидерство за регионално развитие“, изпълняван от Института за регионални и международни изследвания (ИРМИ) с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България“, навлезе в своя заключителен етап.

 

Досега по проекта бяха проведени шест лидерски форума в Трявна, Вършец, Пловдив, Стара Загора, Бургас и Варна. На тези срещи предприемачи и активисти от гражданския сектор участваха в дискусии и обучения по теми, свързани с хоризонтално регионално развитие, стратегическо планиране, фондонабиране, застъпничество и стартиране на собствен бизнес.

Read more... 23-02-2017
The cn4hs network invites online learners to take its Human Security E-learning Course

jpg

 

 

The Citizen′s Network for Human Security (cn4hs) is happy to invite all interested to take its newly completed online Human Security e-Learning Course. The course is available at http://humansecuritycourse.info and was developed by SeConS, the Serbian partner in the network, and individual associated experts.

Read more... 18-01-2017
Двама от участниците в проекта за регионално лидерство на ИРМИ попадат в престижна класация на Forbes

jpg

 

 

Емилиян Кадийски и Теодор Костадинов, участници в Лидерския форум за Северозападна България, организиран от Института за регионални и международни изследвания през март 2016 г., попаднаха в престижната класация на списание Forbes "30 под 30" за цяла Европа. Селекцията представя 300 от най-ярките млади предприемачи, новатори и носители на промяната на световно ниво. Седем от трийсетте, селектирани за Европа, са българи.

Read more... 17-01-2017
ИРМИ прoведе първата междурегионална стратегическа среща-дискусия в рамките на проект

jpg

 

Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) проведе първата от три Междурегионални стратегически срещи-дискусии в рамките на проект "Лидерство за регионално развитие", подкрепен от Фондация "Америка за България". Събитието се състоя на 13 и 14 януари в Арбанаси под надслов "Перспективи за развитие на човешкия потенциал: междурегионално сътрудничество, миграции, образование, общности".

Read more... 16-01-2017
ИРМИ представи изследването си за проституцията в България в контекста на човешката сигурност на събитие на БАСП

jpg

 

На 13 декември 2016 г. Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) представи на второ публично събитие в София резултатите от изследването си на тема "Проституцията в България: Заплахи за човешката сигурност", което се проведе в рамките на проект "Гражданска мрежа за мир, разбирателство и човешка сигурност" (cn4hs), подкрепен от Европейския съюз.

Read more... 14-12-2016
ИРМИ разпространява новия сборник на Огнян Минчев

 

jpg

 

Сдружение ИРМИ вече разпространява сборника "Отломки от огледало – Преходът като текст", автор Огнян Минчев, посредством търговската мрежа на "Хеликон" , "Сиела" и "Български книжици“. Също така може да се поръча на имейл: mail@iris-bg.org или на тел. 02/9630046.

Read more... 06-12-2016
ИРМИ официално представи резултатите от изследване върху заплахите за човешката сигурност в България

jpg

 

На 21 ноември, понеделник, от 11.00 ч. в Зала 2 на Ректората на Софийския университет "Св. Климент Охридски", Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) съвместно с Катедра Политология на СУ представи резултатите от последното си изследване на тема човешка сигурност в България с автор Стойчо П. Стойчев, преподавател в СУ и експерт на ИРМИ. Студията се състои от две части, посветени съответно на две сфери от живота в България, където екипът на ИРМИ е установил осезаеми заплахи за сигурността на отделния човек: пазарът на секс услуги и явлението контролирано гласуване.

Read more... 21-11-2016
Покана: ИРМИ представя официално резултатите от поредна студия за човешката сигурност в България

jpg

 

На 21 ноември, понеделник, от 11.00 ч. в зала 2 на Ректората на Софийския университет "Св. Климент Охридски", Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) съвместно с Катедра Политология на СУ ще представи резултатите от последното си изследване на тема човешка сигурност в България с автор Стойчо П. Стойчев, преподавател в СУ и експерт на ИРМИ. Студията се състои от две части, посветени сътветно на две сфери от живота в България, където екипът на ИРМИ е установил осезаеми заплахи за сигурността на отделния човек: пазарът на секс услуги и явлението контролирано гласуване. 

Read more... 16-11-2016
ИРМИ проведе две кръгли маси-дискусии със заинтересованите страни на тема заплахи за човешката сигурност в България

jpg

 

Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) проведе серия от две кръгли маси-дискусии със заинтересованите страни с цел да идентифицира възможни мерки за справяне с рисковете за човешката сигурност в България в две конкретни сфери: пазарът на секс услуги и контролираното гласуване. Представени бяха студии по темите, подготвени от гл. ас. д-р Стойчо П. Стойчев , преподавател в СУ "Климент Охридски" и експерт на ИРМИ, след което представители на Министерство на вътрешните работи, Главна дирекция "Национална полиция", прокуратурата, Главна инспекция по труда, Националната комисия за борба с трафика на хора, Центърa за превенция и противодействие

Read more... 15-11-2016
ИРМИ съорганизира лекция на тема „Полската обществена трансформация и ангажираността на Полша в процесите на демократизация“

 

Д-р Павел Ковал – политолог, историк, публицист, експерт по въпросите на източната политика и един от основателите на Музея на Варшавското въстание, ще проведе лекция на тема „Полската обществена трансформация и ангажираността на Полша в процесите на демократизация”, на 14 ноември 2016 г. (понеделник), от  18:30 ч.

Read more... 08-11-2016
ИРМИ разпространява новия сборник на Огнян Минчев


jpg

 

Разпространението на сборника "Отломки от огледало" ще се осъществява с куриерска фирма ("Спийди", "Еконт") - доставка с наложен платеж. Моля, изпратете имейл със заявка за брой копия от книгата, като посочите точен адрес, телефон и трите имена на получателя на електронен адрес: mail@iris-bg.org , или позвънете на тел. 02/ 963 00 46 - в делнични дни между 9:00-17:00 часа.

Read more... 02-11-2016
ИРМИ приключи поредица от лидерски форуми за регионално развитие със събитие във Варна

jpg

 

На 27 и 28 октомври 2016 г. в град Варна Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) проведе шести пореден лидерски форум на територията на страната под надслов "Перспективи за развитие на Варна: Потенциали, предизвикателства, приоритети" като част от проекта "Лидерство за регионално развитие", подкрепен от Фондация "Америка за България". Лидерският форум събра представители на бизнеса, образованието, местната власт, културните среди, стартъп обществото и гражданския сектор в морската ни столица. Инициативата беше последното събитие от поредица лидерски форуми, организирани от ИРМИ в град Пловдив, Северния централен регион (гр. Трявна), Северозападния регион (гр. Вършец), Стара Загора и Бургас.

Read more... 31-10-2016
ИРМИ проведе обучение в лидерство, стратегическо планиране и фондонабиране за бизнес и граждански ръководители във Варна

jpg

 

На 29 октомври 2016 г. във Варна Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) проведе последното, шесто от серия обучения в лидерство, стратегическо планиране, застъпничество и фондонабиране като част от проекта "Лидерство за регионално развитие", подкрепен от Фондация "Америка за България". Стартиралата през 2015 година инициатива обхваща ключови социално-икономически агломерации на територията на страната и се фокусира върху подобряването на сътрудничеството между съществуващите „ядра на успех“ в тях.

Read more... 31-10-2016
Пред препълнена зала председателят на ИРМИ Огнян Минчев представи двутомника си за прехода "Отломки от огледало"

jpg

 

На 25 октомври в зала "Тържествена" на Централния военен клуб в София председателят на Института за регионални и международни изследвания (ИРМИ) Огнян Минчев представи двутомния си сборник "Отломки от огледало: Преходът като текст". Над 150 гости уважиха събитието, което включваше кратки изложения за книгите и автора от колеги, общественици и приятели на доц. Минчев, както и неформален коктейл след основната част.

Read more... 26-10-2016
IRIS publishes second of its kind study on human security threats in Bulgaria


jpgThe Institute for Regional and International Studies has published a second of its kind study on human security threats in Bulgaria. It is authored by IRIS′s expert and Sofia University professor Stoycho P. Stoychev and is part of the efforts of the Citizens′ Network for Human Security for the Balkans and Turkey as part of a project supported by the European Commission (learn more about it at cn4hs.org).

Read more... 20-10-2016
ИРМИ публикува втора поред национална студия за човешката сигурност в България

 

jpg

 

Институтът за регионални и международни изследвания публикува втора поред национална студия за България на тема заплахи за човешката сигурност. Автор е експертът на ИРМИ и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" Стойчо П. Стойчев, а публикацията е част от усилията на Гражданската мрежа за мир, разбирателство и човешка сигурност за Балканите и Турция в рамките на проект, подкрепен от Европейската комисия (повече за проекта на cn4hs.org).

Read more... 20-10-2016
ИРМИ представя новия сборник на Огнян Минчев "Отломки от огледало. Преходът като текст"


jpg

 

На 25 октомври от 17:30 ч. в сградата на Централния военен клуб на бул. "Цар Освободител" № 7 ще бъде представен сборникът статии на Огнян Минчев "Отломки от огледало. Преходът като текст". Сборникът е издание на Института за регионални и международни изследвания и се състои от два тома. След представянето разговорът ще продължи на чаша вино. 

Заповядайте!
 

Read more... 18-10-2016
ИРМИ ще организира шести форум в рамките на проект

jpg

 

На 28 и 29 октомври в хотел "Черно море" във Варна Институтът за регионални и международни изследвания ще организира последният, шести форум за представители на бизнеса, местната власт, академичните и културни среди и гражданските организации в рамките на проект "Лидерство за регионално развитие", подкрепен от Фондация "Америка за България".

Read more... 17-10-2016
"Политики за развитие", партньори на ИРМИ в cn4hs, организират събитие на тема човешката сигурност в Кърджали

 

jpg"Политики за развитие", българският бенефициент по sub-granting схемата на Гражданската мрежа за мир, разбирателство и човешка сигурност (cn4hs.org), от която ИРМИ е част, проведе дискусия с граждани в Кърджали на тема пълноценните отношения в общността през призмата на човешката сигурност. Ето и повече информация за събитието от официалния сайт на "Политики за развитие" (policies.bg):

Read more... 14-10-2016
ИРМИ съорганизира дискусия на тема Украйна и предизвикателствата пред съвременна Европа на 25.10. в Червената къща

 

На 25 октомври 2016 г. (вторник) от 9:30 ч. Полският институт в София, Посолството на Република Полша и Посолството на Република Украйна в България, съвместно с Червената къща и Института за регионални и международни изследвания (ИРМИ), организират дискусия на тема "Предизвикателствата пред съвременна Европа в контекста на „Революцията на достойнството“ в Украйна".

Read more... 12-10-2016
ИРМИ събра лидери на пореден регионален форум в Бургас

 jpg     ИРМИ организира пореден пети Лидерски форум в страната на 25 юни в хотел "Приморец" в Бургас под надслов "Бургас по пътя на успеха: Хоризонти за бъдещо сътрудничество". Събитието бе част от проекта "Лидерство за регионално развитие", подкрепен от Фондация "Америка за България". Лидерският форум събра представители на бизнеса, местната власт, културните среди, гражданското общество и млади предприемачи от региона. Инициативата е продължение на Лидерските форуми от град Пловдив, Северен централен регион, Северозападна България и Стара Загора.

Read more... 27-06-2016
ИРМИ организира обучение в лидерство и в Бургас

jpgНа 24 юни 2016 г. в Бургас Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) проведе четвъртото от серия обучения в лидерство, стратегическо планиране и застъпничество като част от проекта "Лидерство за регионално развитие", подкрепен от Фондация "Америка за България". Стартиралата през 2015 година инициатива обхваща ключови социално-икономически агломерации на територията на страната и се фокусира върху подобряването на сътрудничеството между съществуващите „ядра на успех“ в тях. 

Read more... 26-06-2016
ИРМИ събра активни граждани в гр. Стара Загора на четвърти Лидерски форум




.jpgНа 27 и 28 май 2016 г. в гр. Стара Загора със съдействието на ИРМИ се състоя четвърти Лидерски форум под наслов „Пътят на Стара Загора: Бизнес, образование и устойчивост на развитието“ като част от проекта "Лидерство за регионално развитие", подкрепен от Фондация "Америка за България". Лидерският форум събра представители на бизнеса, образованието, местната власт, културните среди и Start Up обществото в региона. Инициативата е продължение на Лидерските форуми от град Пловдив, Северен централен регион и Северозападна България.

Read more... 30-05-2016
IRIS welcomes Balkan participants for Sofia Forum on Human Security


.jpgThe Institute for Regional and International Studies (IRIS) organised on 12-13 May 2016 an international event within the framework of the Citizens′ Network for Human Security (cn4hs) entitled, "Sofia Forum on Human Security: Assessing New Risks, Expanding the Network." The initiative gathered representatives of civil society organisations, research institutes and public institutions from Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, France, Greece, Kosovo, Macedonia, Montenegro, Serbia and Turkey. The cn4hs network is an effort within a cross-border project funded by the European Commission; the Forum itself was also supported by the Open Society Institute - Sofia.

Read more... 13-05-2016
ИРМИ проведе обучение в лидерство, стратегическо планиране и застъпничество като част от проект за регионално развитие в Пловдив

.jpgНа 21 април 2016 г. в гр. Пловдив Институтът за регионални и международни изследвания(ИРМИ) проведе третото от серия обучения в лидерство, стратегическо планиране и застъпничество като част от проекта "Лидерство за регионално развитие", подкрепен от Фондация "Америка за България". Стартиралата през 2015 година инициатива обхваща ключови социално-икономически агломерации на територията на страната и се фокусира върху подобряването на сътрудничеството между съществуващите „ядра на успех“ в тях. 

Read more... 22-04-2016
The Citizens′ Network for Human Security (cn4hs) invites applications for small grants for NGOs and individuals

.jpgThe Citizens′ Network for Human Security (cn4hs), of which IRIS is a member, is pleased to announce the availability of small grants of up to 3,000 € to civic initiatives in support of promoting human security.

Read more... 14-04-2016
Лидерски форум на ИРМИ за Северозападна България събра представители на бизнеса, местната и централна власт и гражданското общество



.jpgНа 18 и 19 март 2016 г. в гр. Вършец Институтът за регионални и международни изследвания проведе трета по ред инициатива в рамките на проект "Лидерство за регионално развитие", подкрепен от Фондация "Америка за България". Лидерският форум за областите Враца, Монтана и Видин премина под надслов "Рестарт за Северозапада: Сътрудничество, регионален маркетинг и лични истории на успеха". Предишните два форума се проведоха в Пловдив и в Северния централен регион в края на 2015 г.

Read more... 21-03-2016
ИРМИ проведе второ обучение в лидерство, стратегическо планиране и застъпничество за Северозападния регион

.jpgНа 19 март 2016 г. във Вършец Институтът за регионални и международни изследвания проведе второто от серия обучения в лидерство, стратегическо планиране и застъпничество в рамките на проект "Лидерство за регионално развитие", подкрепен от Фондация "Америка за България". Стартиралата през 2015 година инициатива обхваща ключови социално-икономически агломерации на територията на страната и се фокусира върху подобряването на сътрудничеството между съществуващите „ядра на успех“ в тях.

Read more... 21-03-2016
ИРМИ представи в София резултатите от проект по ФМ на ЕИП за застъпничество и пилотни кампании в градовете Плевен, Стара Загора и Бургас

.jpgНа пресконференция, проведена в БТА в София на 21 януари 2016 г., Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) представи резултатите от проект „Стратегическо планиране и застъпничество: Инструменти за по-ефективно включване на НПО във вземането на решения и диалога с местната власт”, финансиран от Програмата за подкрепа на НПО по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ЕИП).

Read more... 21-01-2016
Втори лидерски форум срещна лидери от Северна централна България в рамките на проект

.jpgНа 10 и 11 декември ИРМИ проведе втори Лидерски форум в хотел „Калина Палас“, град Трявна, част от проект "Лидерство за регионално развитие", подкрепен от Фондация "Америка за България".

Read more... 14-12-2015
Първо обучение в лидерство, стратегическо планиране и застъпничество по проекта „Лидерство за регионално развитие“ развива уменията на младите предприемачи в Северна централна България

.jpgНа 11 декември в град Трявна ИРМИ реализира първото от серия обучения в лидерство, стратегическо планиране и застъпничество, осъществено в рамките на проекта "Лидерство за регионално развитие". Стартиралата през 2015 година инициатива обхваща ключови социално-икономически агломерации на територията на страната и се фокусира върху подобряването на сътрудничеството между съществуващите „ядра на успех“ в тях.

Read more... 14-12-2015
На пресконференция в Бургас граждански организации представиха напредъка по кампанията за подобряване на условията за реализация на млади хора в региона

.jpgГражданска коалиция под лидерството на Сдружение „ФАР“ представи на 31 ноември 2015 г. в Бургас напредъка по реализирането на застъпническа кампания, концентрирана върху преодоляване на предизвикателствата пред реализацията и активното участие на младите хора в обществено-икономическия живот на местната общност. Целта на събитието бе да бъдат запознати присъстващите медии и общински съветници с развитието на инициативата, като се търси тяхната подкрепа за осъществяването на основните аспекти на кампанията в бъдеще.

Read more... 01-12-2015
ИРМИ с успешен старт в Пловдив на поредица от Лидерски форуми за регионално развитие

.jpgИРМИ даде началото на серия от лидерски инициативи в шест региона на страната с успешен пилотен Лидерски форум в град Пловдив. Събитието се проведе на 27 и 28 ноември в хотел "Империал" и е част от проект "Лидерство за регионално развитие", подкрепен от Фондация "Америка за България".

Read more... 30-11-2015
Втора кръгла маса очерта предизвикателствата и шансовете за реализация на младите хора в Бургас

.jpgНа 25 ноември 2015 г в Бургас се проведе втора кръгла маса от гражданската кампания, фокусирана върху перспективите за развитие на младите хора на територията на Бургаска област. Събитието, проведено в Бизнес инкубатор-Бургас и организирано от Сдружение „ФАР“ в рамките на проект „Стратегическо планиране и застъпничество: Инструменти за по-ефективно включване на НПО във взимането на решения и диалога с местната власт“, е продължение на дейностите по разработване на гражданска позиция и стратегия за преодоляването на системни проблеми в региона, свързани с професионалната и социална реализация на младежи.

Read more... 27-11-2015
Инициативата за изграждане на здравен клъстер в Плевен получи подкрепата на новоизбраните представители на месната власт

.jpg

Гражданската кампания „Плевен – Европейски здравен център на Балканите“ навлезе в решителен етап със създаването на предпоставки за изграждане на работеща клъстер структура в града „отдолу-нагоре“. В рамките на втора кръгла маса на 26 ноември 2015 г., проведена в Ректората на Медицински университет Плевен, бяха поставени основите на бъдещия клъстер, като бяха поканени основните заинтересовани страни в процеса на формиране на неговата структура – медицински университет, болници и здравен бизнес, гражданския сектор, новоизбраният кмет на града и председателят на новоизбрания общински съвет.

Read more... 26-11-2015
Граждански организации подписаха в Плевен меморандум за сътрудничество с кандидатите за местна власт

pic

 

На 12 октомври 2015 в зала „Гена Димитрова“ на Регионална библиотека „Христо Смирненски“ Плевен се проведоха пресконференция и дискусия на тема „Плевен – европейски здравен център на Балканите“, част от провежданата гражданска кампания за изграждане на здравен клъстър като стимул за социалното и икономическо развитие на град Плевен и региона. 

Read more... 14-10-2015
Председателят на ИРМИ ще участва в публични срещи-дискусии в Русе и Варна на тема Референдум 2015

Logo

Огнян Минчев, председател на управителния съвет на ИРМИ, ще представи пред гражданите на Русе и Варна аргументи защо е важно да има активно гражданско участие на националния референдум за електронно дистанционно гласуване на 25 октомври 2015 г. Срещите-дискусии са част от гражданската кампания на Асоциация "Прозрачност без граници" - "Гласуване по интернет? На референдума решаваш ти!". Те ще се състоят от 17.30 ч., съответно на 8 октомври, четвъртък, в хотел "Космополитан" в Русе и на 9 октомври, петък, в прес-залата на Фестивалния комплекс във Варна. След презентацията на Огнян Минчев ще има възможност за изказвания и отворена дискусия с представителите на местната общественост. Всички граждани са добре дошли.

Read more... 08-10-2015
Огнян Минчев участва в кампанията "Гласуване по интернет? На референдума решаваш ти!"

Огнян Минчев, председател на УС на ИРМИ, участва в кампанията на Асоциация "Прозрачност без граници" за активно гражданско участие на референдума за електронно дистанционно гласуване на 25 октомври, "Гласуване по интернет? На референдума решаваш ти!".

Read more... 02-10-2015
Граждански организации учредиха Обществен форум за партньорство с местната власт (ОФПМВ) на пресконференция в Стара Загора

Инициатива за изграждане на Обществен форум навлезе в решителна фаза с подписването на Меморандум за сътрудничество между гражданските организации в града в рамките на пресконференция, състояла се на 30 юли 2015. 

Read more... 03-08-2015
A NEET civil campaign launched in Bourgas by conducting a 24-hour Hachathon

LogoOn 19 and 20 July 2015 the island of St. Anastasia near the coastal town of Bourgas saw the launching of a civil campaign focusing on young people on the territory of Bourgas municipality, belonging to the so-called NEET group – Not in Education, Employment or Training. The campaign aims to identify the needs of the target group, which represents a significant proportion (over 22% according to UNICEF data from 2015) of young people in the country aged between 15 and 24 years. A key focus of the campaign is to analyze the risk factors leading to further social and economic isolation of NEET young people.

 

Кампанията стартира с провеждането на 24-часово събитие тип „Хакатон“. Терминът, зает от IT средите, е свързан с провеждането на серия от мозъчни атаки в рамките на интензивен дневен ред, проследяващ пълен цикъл на изработване на решение по конкретен проблем - от неговото поставяне за обсъждане до генериране на завършен план за действие. В събитието взеха участие както граждански организации, така и представители на целевата група, млади хора от Бургас и региона и доброволци от страни, със значителен дял на NEET младежите в състава на работната сила (Испания и Португалия).

Read more... 22-07-2015
IRIS gathers renowned experts for a conference on the Balkans

Logo

 

 

On 2 July IRIS and the Polish Institute Sofia welcomed renowned experts for a conference on societal trends and processes in Southeast Europe entitled, "Alternative societal models for development in the Balkans." The conference was the largest of several stakeholders dialogue meetings that the Institute is conducting as part of the regional project, "Cross-border Citizens′ Network for Peace, Inter-communal Reconciliation and Human Security" supported by the European Commission.

Read more... 03-07-2015
CALL FOR APPLICATIONS: Summer School on Human Security

"Civic Resistance and Human Security"

 

The Citizens’ Network for Peace, Reconciliation and Human Security (CN4HS) is organizing a second Summer School on Human Security, "Civic Resistance and Human Security". The event will be hosted and organized by Center for Research Development and Publication (CRDP). Invited speakers and lecturers are practitioners and scholars from Kosovo, the Region and the United Kingdom. The Summer School is open to participants of all professional and academic backgrounds, but mainly targets civil society activists, journalists and civil servants from related government sectors.

Read more... 29-05-2015
ИРМИ проведе 3 нови срещи по проекта „Лидерство за регионално развитие“ в Стара Загора, Бургас и Варна

jpg

 

 

В периода 19-21 май 2015 г. по инициатива на ИРМИ се състояха 3 срещи-дискусии с общественици, представители на бизнеса, граждански организации и експерти по регионално развитие, които обсъдиха перспективите за успех и развитие в градовете Стара Загора, Бургас и Варна.

Read more... 25-05-2015
IRIS Programme Director attends conference on governance and participation in Armenia

IRIS′s Programme Director Stefan Ralchev took part in a high-level international conference, "Governance and Participation," which was held in the Armenian capital Yerevan on 15 May.

Read more... 18-05-2015
ИРМИ стартира срещи-дискусии за българските региони с представители на Пловдив, Северозападна и централна Северна България

През месец април 2015 г. ИРМИ организира три срещи-дискусии между експерти, общественици и представители на бизнеса и гражданските организации съответно от град Пловдив, Видин, Враца, Монтана и от градове в централна северна България на тема проблеми и перспективни пред  развитието в съответните региони.

Read more... 24-04-2015
Нов цикъл от обучителни семинари в стратегическо планиране и застъпничество проведе ИРМИ в Бургас

Logo

 

 

Между 2 и 4 април 2015 г. Институтът за регионални международни изследвания реализира поредица от обучителни семинари в град Бургас, целящи да консолидират уменията на неправителствени организации на местно ниво в стратегическо планиране и гражданско застъпничество. Обученията са част от проектната инициатива „Стратегическо планиране и застъпничество: Инструменти за по-ефективно включване на НПО във взимането на решения и диалога с местната власт“, финансирана в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на ЕИП 2009-2014 г.

Read more... 06-04-2015
ИРМИ продължава своята мисия по подобряване на взаимодействието гражданско общество-местна власт със серия от обучения в Стара Загора

Logo

 

В рамките на три дни между 30 март и 1 април 2015 г. ИРМИ проведе в Стара Загора втора серия от обучителни семинари на тема: „Стратегическо планиране и гражданско застъпничество. Участие на граждански групи в изработването и промяната на обществени политики“. Проведените обучения са част от дейностите на ИРМИ по проекта „Стратегическо планиране и застъпничество: Инструменти за по-ефективно включване на НПО във взимането на решения и диалога с местната власт“, финансиран в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на ЕИП 2009-2014 г.

Read more... 02-04-2015
IRIS goes on an advocacy mission to the World Social Forum 2015 in Tunis

IRIS′s Programme Director Stefan Ralchev joined fellow members of the trans-Balkan Citizens′ Network for Human Security (CN4HS) in an advocacy mission to the World Social Forum (WSF) 2015 in Tunis on 25-28 March 2015.

Read more... 29-03-2015
Серия от обучения на ИРМИ в застъпничество и стратегическо планиране подобряват уменията на НПО в Плевен за активно гражданско участие

Logo

 

В периода 25-27 февруари 2015 г. ИРМИ проведе два обучителни семинара по теми, свързани със стратегическото планиране и застъпничеството и насочени към консолидиране на потенциала на местното гражданско общество за участие в процеса на изработване на политики   и вземането на решения. Обученията са част от дейностите по проект „Стратегическо планиране и застъпничество: Инструменти за по-ефективно включване на НПО във вземането на решения и диалога с местната власт”, финансиран в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г. (за повече информация посетете www.ngogrants.bg).

Read more... 04-03-2015
IRIS publishes country report on threats to human security in Bulgaria

IRIS has published a report on the most acute threats to human security in Bulgaria as part of cross-border research on forms and spaces of violence in the Balkans and Turkey. The report, entitled Conventional Crime and Controlled Voting As Acute Threats to Human Security in Bulgaria, includes findings of field research in Northwest and Southwest Bulgaria on the two most immediate human security issues in Bulgaria as defined by preliminary consultations among experts - conventional crime (burglaries, assaults and murder) against elderly people in Bulgaria′s Northwest and corporate/controlled voting in public and private entities and segregated neighbourhoods in the Southwest and Northwest.

 

ИРМИ публикува доклад за най-осезаемите заплахи за човешката сигурност в България като част от трансгранично изследване на тема форми и пространства на насилие на Балканите и в Турция. Докладът, озаглавен "Битовата престъпност и контролираният вот като заплахи за човешката сигурност в България", включва анализ и резултати от проучване на терен в Северозападна и Югозападна България на двата най-сериозни проблема в областта на сигурността на отделния човек в България, определени предварително на поредица от експертни дискусии - конвенционалната престъпност (обири с взлом, нападения и убийства) спрямо възрастни хора в Северозапада и корпоративен/контролиран вот в публични и частни предприятия и институции и сегрегирани махали в Югозападна и Северозападна България.

Read more... 30-01-2015
ИРМИ проведе кръгла маса на тема "Национална заплаха ли е битовата престъпност? Уязвими групи в борба за оцеляване в Северозападна България"

pic

 

На 29 януари 2015 г. в "Гранд Хотел София" ИРМИ организира кръгла маса - дискусия на тема "Национална заплаха ли е битовата престъпност? Уязвими групи в борба за оцеляване в Северозападна България". Тя беше част от проекта „Трансгранична гражданска мрежа за мир, междуобщностно помирение и човешка сигурност”, подкрепен от Дирекция „Разширяване” на Европейската комисия. В дискусията взеха участие представители на всички заинтересовани страни по проблема - институциите (МВР, Прокуратурата, съдилищата, Агенцията по заетостта) и неправителствените организации. Целите на срещата бяха две: да се представят резултатите от изследване на ИРМИ върху проблема с битовата престъпност в Северозападна България от гледна точка на отделния човек, или какви измерения има явлението върху човешката сигурност (human security) в България, и да се обсъдят констатираните проблеми с представителите на заинтересованите страни и начините за справяне с проблема.

Read more... 29-01-2015
IRIS takes part in 2nd Regional Conference on human security in Istanbul

IRIS representatives and local stakeholders from Bulgaria took part in the 2nd Regional Conference on human security, “Citizenship & Human Security”, organized by the Citizens’ Network for Human Security (CN4HS) in Istanbul on 23-25 January 2015.

Read more... 26-01-2015
ИРМИ организира срещи с представители на местната гражданска общност в Стара Загора и Бургас

pic

 

На 22 и 23 януари 2015 г. ИРМИ посети два нови града – Стара Загора и Бургас, в рамките на кампанията си за привличане интереса на представители на местни НПО за участие в активна застъпнически дейност. Срешите-дискусии се проведоха в хотел "Ефир", Стара Загора и хотел "Аква", Бургас, и имаха за цел да запознаят местни НПО с проекта на Института “Стратегическо планиране и застъпничество: Инструменти за по-ефективно включване на НПО във вземането на решения и диалога с местната власт”. Проектът предвижда обучения на НПО в стратегическо планиране и застъпничество в три български града - Плевен, Бургас и Стара Загора, както и концептуалното разработване и провеждането на пилотни застъпнически кампании.

Read more... 26-01-2015
ИРМИ организира в Плевен среща с представители на местната гражданска общност по проект за по-ефективно включване на НПО във вземането на решения и диалога с местната власт

pic

 

На 15 януари 2015 г. експерти на ИРМИ организираха среща-дискусия с представители на неправителствения сектор в Плевен. Срещата се проведе в хотел "Ростов" и имаше за цел да запознае местни НПО с проекта на Института “ Стратегическо планиране и застъпничество: Инструменти за по-ефективно включване на НПО във вземането на решения и диалога с местната власт”. Проектът предвижда обучения на НПО в стратегическо планиране и застъпничество в три български града - Плевен, Бургас и Стара Загора, както и концептуалното разработване и провеждането на пилотни застъпнически кампании.

Read more... 15-01-2015
ИРМИ проведе кръгла маса на тема "Контролираният вот като заплаха за сигурността на отделния човек в България"

Logo

 

На 28 ноември 2014 г. в "Гранд Хотел София" ИРМИ организира кръгла маса - дискусия на тема "Контролираният вот като заплаха за сигурността на отделния човек в България". Тя беше част от проекта „Трансгранична гражданска мрежа за мир, междуобюностно помирение и човешка сигурност”, подкрепен от Дирекция „Разширяване” на Европейската комисия. В дискусията взеха участие представители на всички заинтересовани страни по проблема - институциите (МВР, Прокуратурата, ИА "Главна инспекция по труда"), неправителствените организации и медиите.

Read more... 28-11-2014
Избраха Варна за Европейска младежка столица през 2017

Варна победи в надпреварата за Европейска младежка столица през 2017 година.

Read more... 20-11-2014
ИРМИ проведе първа среща по проект „Стратегическо планиране и застъпничество: Инструменти за по-ефективно включване на НПО във вземането на решения и диалога с местната власт“

ИРМИ проведе първа среща за сформиране на екип и идентифициране на целеви НПО по проект „Стратегическо планиране и застъпничество: Инструменти за по-ефективно включване на НПО във вземането на решения и диалога с местната власт“.

Read more... 13-11-2014
ИРМИ стартира проект за ефективно взаимодействие между НПО и местната власт при вземането на решение в три града

През октомври 2014 г. Институтът за регионални и международни изследвания /ИРМИ/  стартира изпълнението на проект „Стратегическо планиране и застъпничество: Инструменти за по-ефективно включване на НПО във вземането на решения и диалога с местната власт“, осъществяван в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г.

Read more... 31-10-2014
Три примера за успешна подкрепа в посока повишен капацитет и участие на НПО: Обучения и провеждане на пилотни застъпнически кампании в Благоевград, В. Търново и Варна

Pic

 

На пресконференция, проведена в БТА на 3 септември 2014 г., Институтът за регионални и международни изследвания (ИРМИ) представи резултатите от проект „Стратегическо планиране и конкретни застъпнически кампании: Основни инструменти за изграждане и развитие на организационния капацитет на гражданските организации”, финансиран от Програмата за подкрепа на НПО по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ЕИП). Проектът включваше обучения в застъпничество и стратегическо планиране на местни НПО в Благоевград, Велико Търново и Варна, последвани от конкретни пилотни застъпнически кампании, проведени от самите целеви групи със съдействието на експертите на ИРМИ.

Read more... 03-09-2014
Кръгла маса с присъствие на журналисти в подкрепа на гражданско участие в осъществяването на местна власт в Благоевград

pic

 

На 17.07.2014 год. в Благоевград, Гражданска коалиция „Време за отговорност” проведе кръгла маса в подкрепа на гражданското участие във функционирането на местната власт. Основна тема на проведената среща бе „Гражданско партньорство за открита и ефективно работеща община в Благоевград”. Кампанията се осъществява в рамките на проект „Стратегическо планиране и конкретни застъпнически кампании: Основни инструменти за изграждане и развитие на организационния капацитет на гражданските организации“ към Института за регионални и международни изследвания, който се финансира от Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г. (за повече информация посетете www.ngogrants.bg).

Read more... 17-07-2014
Кръгла маса в подкрепа на Велико Търново – Кандидат за европейска столица на културата 2019

pic

 

Кръгла маса бе проведена в подкрепа на кандидатурата на Велико Търново за европейска столица на културата на 17 юли 2014 г. в Европейски информационен център – Велико Търново. Събитието е част от кампанията на новосформираната „Гражданска мрежа за развитие на област Велико Търново“, в която участват следните организации: Европейски информационен център – Велико Търново, Център „Мария“ – Горна Оряховица, Сдружение „Младежка толерантност“ – Горна Оряховица, ЦМЕДТ „Амалипе“, Сдружение „Виктория 04“ и Сдружение ЦРМД.

Read more... 17-07-2014
IRIS presents preliminary findings of human security research on conventional crime and controlled voting

IRIS presented at a news conference on Thursday the findings of its research on human security in Bulgaria with a focus on conventional crime and controlled voting.

Read more... 27-06-2014
IRIS to present at a press conference the preliminary findings from research on conventional crime and controlled voting in Bulgaria

The partnership, "Cross-border citizens′ network for Peace, Reconciliation and Human Security" (http://cn4hs.org/),  supported by the European Commission, represented by the  Institute for Regional and International Studies (IRIS) in Bulgaria, is glad to invite you to the presentation of its study on key threats to human security in Bulgaria that have emerged over the last year. The study is part of a major networking and advocacy effort by six partnering civil society organisations from Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Kosovo, Montenegro, Serbia and Turkey, academic partners from the London School of Economics and Political Science, and associates from Greece, the Republic of Macedonia and France.

Read more... 26-06-2014
На 24.06.2014г. се проведе кръгла маса, последвана от пресконференция на тема "Варна Европейска младежка столица 2017 г."

pic

 

На 24.06.2014г. в хотел "Голдън Тюлип" се проведе кръгла маса, последвана от пресконференция на тема: "Варна Европейска младежка столица - 2017г." На срещата присъстваха 36 представители на НПО и Община Варна, някои от тях са: Коалиция "Варна на младите", Сдружение "Традиции, духовност, култура - Варна", Фондация "Сто години училище за слепи", Сдружение "Феникс 2009", Сдружение "Европейски проекти в България", Фондация "Радост за нашите деца", Обществен център за околна среда и устойчиво развитие и други.

Read more... 26-06-2014
IRIS co-organises a summer school on human security as part of the Sarajevo Peace Event 2014

IRIS participated actively in the organisation of a Summer School, “Let’s Humanise Security!” held in Sarajevo on 5-9 June, 2014, by the CN4HS network, in which the Institute is the Bulgarian partner (see more here: www.cn4hs.org).

Read more... 10-06-2014
IRIS′s associate Dr Goran Stojkovski publishes a new book on Turkey

book

 

 

IRIS′s associate expert and professor of political science at Plovdiv and Veliko Tarnovo Universities Dr Goran Stojkovski has published a new book on developments in Turkey via the Institute, Изгревът на белия полумесец: Изгледи за нов турски век на Балканите (The Dawn of the White Crescent: Prospects of a New Turkish Century in the Balkans). Please find the summary of the book below.

Read more... 19-05-2014
Call for Applications: Summer School on “Humanizing Security”

As part of the Sarajevo Peace Event 2014, a 5-day Summer School on “Humanizing Security” will be held throughout June 4-9 in Sarajevo, as a collaborative endeavour of civil society organisations from Bosnia Herzegovina, Bulgaria, France, Greece, Kosovo, Macedonia, Montenegro, Serbia, United Kingdom and Turkey.

Read more... 14-05-2014
Conventional crime and controlled voting pose severe threat to human security in Bulgaria

Conventional crime, though not uniformly, poses a serious threat to individuals in Northwest Bulgaria, while controlled voting in Roma neighbourhoods and many state-owned and private firms has become so routine and deeply rooted that it represents a grave human security risk for entire communities. These are the preliminary conclusions of an ongoing study which IRIS is conducting as part of a cross-border partnership project on human security in the Balkans and Turkey. The initiative, "Citizens′ Network for Peace, Reconciliation and Human Security," involves research and advocacy efforts in Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Kosovo, Montenegro, Serbia and Turkey and is supported by the European Commission (find out more here: www.cn4hs.org). The preliminary research results for Bulgaria, and the concept of human security generally, were presented on 13 May to students and experts at Sofia University by the IRIS Chairman and Sofia University political science professor Dr Ognyan Minchev and Programme Director Stefan Ralchev and by the project′s lead researcher Dr Stoycho Stoychev, also teaching at Sofia′s Alma mater.

Read more... 13-05-2014
IRIS to present to experts and students at Sofia University the preliminary results of a study on human security in Bulgaria

IRIS will on Tuesday, 13 May 2014, present at Sofia University (13.00 hrs EET, Block 4, Auditorium 300) to experts and students the preliminary results of a human security study in Bulgaria conducted under a cross-border project with partner organisations from five other Balkan countries.

Read more... 12-05-2014
IRIS holds country-level strategy meeting on human security

IRIS organised at its offices a strategy meeting with experts and associates as part of a cross-border project on human security in the Balkans and Turkey. The project, called Citizens′ Network for Peace, Reconciliation and Human Security (CN4HS, www.cn4hs.org), is a cross-border partnership for research and advocacy supported by the European Commission. Its first phase began in December 2012 and is due to be completed in November 2014. The strategy meeting in Sofia aimed to identify possible directions for research and advocacy on issues of human security in the second phase of the project (December 2014 - November 2016), given further funding is approved.

Read more... 08-05-2014
First partners′ meeting on progress in CN4HS′s human security research in the Balkans

IRIS′s affiliate expert and associate professor at Sofia University′s political science department, Dr Stoycho Stoychev, attended the first meeting on research progress of the Citizens′ Network for Peace, Reconciliation and Human Security (CN4HS, www.cn4hs.org).

Read more... 28-04-2014
IRIS experts on a field research trip to conduct interviews with victims of conventional crimes in Northwest Bulgaria

IRIS′s Programme Director and Policy Analyst, Stefan Ralchev, and external associate and Sofia University professor, Dr Stoycho Stoychev, went on a field research trip in Northwest Bulgaria to conduct interviews with victims of conventional crime in villages and small settlements. The trip, which took place at the weekend of 5-6 April, 2014, was part of the country research on human security in Bulgaria under a cross-border initiative supported by the European Commission.

Read more... 07-04-2014
ИРМИ затвори цикъла от обучения в застъпничество и стратегическо планиране за НПО с два семинара във Варна

С два семинара във Варна (14-15 февруари и 16 февруари) ИРМИ затвори цикъла от обучения на тема стратегическо планиране и застъпничество за повишаване на капацитета на гражданските организации в България по места. Обученията, които първо се състояха в Благоевград и Велико Търново, са част от изпълнението на проект „Стратегическо планиране и конкретни застъпнически кампании: Основни инструменти за изграждане и развитие на организационния капацитет на гражданските организации”. Той се финансира в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г. (за повече информация посетете www.ngogrants.bg).

Read more... 17-02-2014
ИРМИ проведе обучения в застъпничество и стратегическо планиране за НПО във Велико Търново като част от проект по ФМ на ЕИП

ИРМИ проведе във Велико Търново в периода 10-12 февруари 2014 г. два обучителни семинара на тема стратегическо планиране и застъпничество с цел повишаване на капацитета на местното гражданско общество. Обученията са част от изпълнението на проект „Стратегическо планиране и конкретни застъпнически кампании: Основни инструменти за изграждане и развитие на организационния капацитет на гражданските организации”. Той се финансира в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г. (за повече информация посетете www.ngogrants.bg).

Read more... 12-02-2014
ИРМИ проведе обучителни семинари в застъпничество и стратегическо планиране за НПО в Благоевград като част от проект по ФМ на ЕИП

ИРМИ проведе в Благоевград в периода 4-6 февруари 2014 г. два обучителни семинара на тема стратегическо планиране и застъпничество с цел повишаване на капацитета на местното гражданско общество. Обученията са част от изпълнението на проект „Стратегическо планиране и конкретни застъпнически кампании: Основни инструменти за изграждане и развитие на организационния капацитет на гражданските организации”. Той се финансира в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г. (за повече информация посетете www.ngogrants.bg).

Read more... 07-02-2014
“Human Security” means a life with dignity

IRIS′s Chairman Dr Ognyan Minchev and Programme Director Stefan Ralchev took part in the international conference "Humanizing Security" held in Istanbul, Turkey, on Jan 31- Feb 1 2014 as part of a project on Balkan partnership in research and advocacy on human security. The conference was organised by the Turkish partner, Helsinki Citizens′ Assembly, and was attended by established experts and activists in the field from Europe, the United States and India. Following is the official note on the conference after its conclusion:

Read more... 03-02-2014
IRIS to take part in the Humanizing Security international conference in Istanbul, 31 Jan - 1 Feb 2014

IRIS has been carrying out the activities, as the Bulgaria partner, of a regional project named “Citizens’ Network for Peace, Reconciliation and Human Security” since December 2012. The project is run in the form of a network partnership of NGOs from Turkey, Bosnia & Herzegovina, Bulgaria, Kosovo, Montenegro, Serbia, Macedonia, Greece and France; along with contributions of researchers from the London School of Economics (LSE) and South East European Research Network (SEERN); and the financial support of the EU Enlargement Program and Open Society Foundation.

Read more... 14-01-2014
Dr. Ognyan Minchev has participated in the conference "The Crisis of Democracy?"

Dr. Ognyan Minchev has participated in the conference "The Crisis of Democracy? Evidence from the Post-Communist World" on Friday, December 6th, 2013, organised by McGrath Centre, St Catharine’s College, University of Cambridge.

Read more... 09-12-2013
ИРМИ на среща с НПО във В. Търново и Варна като част от проект за изграждане на капацитет по ФМ на ЕИП

На 15 и 16 ноември 2013 г. експерти на ИРМИ пътуваха до Велико Търново и Варна за срещи с представители на местното гражданско общество. Срещата в Търново беше проведена в Информационен център "Европа Директно", а тази във Варна в помещенията на Стопанска камара Варна. Те имаха за цел да се запознаят местни НПО с проекта на Института “Стратегическо планиране и конкретни застъпнически кампании: Основни инструменти за изграждане и развитие на организационния капацитет на гражданските организации”. Проектът предвижда обучения на НПО в стратегическо планиране и застъпничество в три български града - Варна, В. Търново и Благоевград, и се финансира в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г. (за повече информация посетете www.ngogrants.bg).

Read more... 18-11-2013
IRIS experts take part in human security research workshop in Belgrade

On 8-9 November Stefan Ralchev, IRIS′s Programme Director and Policy Analyst, and Stoycho Stoychev, external expert associate of the Institute from Sofia University′s Political Science Department, attended a workshop in Belgrade on research topics and methodology as part of a project focusing on human security in the Balkans. The project, “Cross-border citizens′ network for peace, inter-communal reconciliation & human security,” is a common effort of six partner organisations from Bosnia-Herzegovina, Bulgaria, Kosovo, Montenegro, Serbia and Turkey and is supprted by the European Commission.

Read more... 11-11-2013
ИРМИ проведе среща с НПО в Благоевград като част от проект за изграждане на капацитет по ФМ на ЕИП

На 3 ноември 2013 г. експерти на ИРМИ организираха среща-дискусия с представители на неправителствения сектор в Благоевград. Срещата се проведе в Академичен център "Балкански" на Американския университет в България и имаше за цел да запознае местни НПО с проекта на Института “Стратегическо планиране и конкретни застъпнически кампании: Основни инструменти за изграждане и развитие на организационния капацитет на гражданските организации”. Проектът предвижда обучения на НПО в стратегическо планиране и застъпничество в три български града - Варна, В. Търново и Благоевград, и се финансира в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г. (за повече информация посетете www.ngogrants.bg).

Read more... 03-11-2013
IRIS at a conference of The Aspen Institute Germany on Southeast Europe′s energy security

On 15-18 October Stefan Ralchev, Programme Director and Policy Analyst at IRIS, attended the conference "Energy Security as a Security Challenge in Southeast Europe?" in Alt Madlitz, Brandenburg, Germany.

Read more... 21-10-2013
Human security research seminar, Sarajevo

On 19-22 September 2013 IRIS’s Programme Director Stefan Ralchev attended a seminar on the research and advocacy components of the ongoing project “Cross-border citizens′ network for peace, inter-communal reconciliation & human security.” 

Read more... 22-09-2013
IRIS’s Dr. Ognyan Minchev on a study visit in China

IRIS’s Board Chairman Dr. Ognyan Minchev was part of a study group of Central and Eastern European policy researchers and scholars who visited China on the invitation of the China Foreign Affairs University in Beijing from 19 June to 5 July 2013.

Read more... 05-07-2013
IRIS at the Lennart Meri Conference in Tallinn

IRIS’s Board Chairman Dr. Ognyan Minchev participated in the sixth Lennart Meri Conference "Making Values Count" that was held between 24-26 May 2013 in Tallinn, Estonia, and organized by the International Centre of Defence Studies.

Read more... 26-05-2013
Second Partners’ Meeting, Human Security in the Balkans Project, Budva, and Inception Conference in Belgrade for the FPA Projects in the Balkans

IRIS’s Programme Director Stefan Ralchev travelled on 19-24 May 2013 to Budva, Montenegro, and Belgrade, Serbia, to attend two events along the project “Cross-border citizens′ network for peace, inter-communal reconciliation & human security.” IRIS is the Bulgarian partner in the initiative, which is a Framework Partnership Agreements (FPA) project financed under the European Commission’s Civil Society Facility, CSF.

Read more... 24-05-2013
IRIS takes part in conference on Southeast Europe in Berlin

IRIS’s Board Chairman Dr. Ognyan Minchev participated in the conference “South-eastern Europe and Europe 2014: Rethinking and Refilling the Toolbox.”

Read more... 24-04-2013
IRIS presentation on institutional development and fight against corruption in Podgorica

IRIS’s Board Chairman Dr. Ognyan Minchev delivered a presentation at the Annual Conference of the Belgrade Fund for Political Excellence held on 21-23 April in Podgorica, Montenegro.

Read more... 23-04-2013
First Partners’ Meeting, Human Security in the Balkans Project, Istanbul

IRIS’s Ognyan Minchev and Stefan Ralchev attended on 18-19 February 2013 in Istanbul the First Partners’ Meeting of the project “Cross-border citizens′ network for peace, inter-communal reconciliation & human security.”

Read more... 19-02-2013
Kick-off conference in Brussels for the IPA CSF Framework Partnership Agreement Projects in the Balkans

On 20-22 January 2013 Stefan Ralchev travelled to Brussels as IRIS’s representative to attend the kick-off conference for the Framework Partnership Agreements (FPA) projects financed under the European Commission’s Civil Society Facility, CSF. IRIS is partner in a consortium, led by Turkey’s Helsinki Citizens’ Assembly (hCa), which won financing on a FPA project focusing on human security in the Balkans.

Read more... 22-01-2013
Roundtable on Bulgarian-Macedonian relations in Sofia

IRIS’s Board Chairman Dr. Ognyan Minchev took part on 10 january 2013 in a roundtable in Sofia organised by the European Council of Foreign Relations (ECFR) entitled “Bulgaria and the Republic of Macedonia: Where to?” The event was an attempt at a timely and unbiased discussion by academics, intellectuals and bloggers from both countries about the latest cooling of relations between Bulgaria and Macedonia.

Read more... 10-01-2013
IRIS gathers experts, politicians and diplomats to discuss Bulgaria’s Belene nuclear power plant project amidst calls for a referendum on the issue

The Institute for Regional and International Studies (IRIS) organised on 19 September a conference/discussion on the economic, technological and geostrategic aspects of the recently revived project for a second nuclear power plant in Bulgaria in Belene (in Northern Bulgaria, at the river Danube). The Russo-Bulgarian project had its origins back in the 1980s but was frozen and brought to life again by the government of Simeon Saxe-Coburg-Gotha in the early 2000s. It was strongly pushed forward by the subsequent Socialist-led government in 2005-09. After the current centre-right GERB party cabinet suspended the project in March 2012 for being economically and ecologically untenable and for presenting real security risks for the country and its population, the Bulgarian Socialist Party, now in opposition, collected over 700,000 signatures with the aim to call a referendum ‘for’ or ‘against’ Belene.

Read more... 20-09-2012
Конференцията на тема АЕЦ ′Белене′, организирана от ИРМИ на 19 септември, предизвика широк интерес

Конференцията "АЕЦ ′Белене′: между референдума и стратегическата рационалност", организирана от Института за регионални и международни изследвания (ИРМИ) с подкрепата на Фондация ′Америка за България" на 19 септември в София, предизвика широк интерес в българската общественост.

Read more... 20-09-2012
Институтът за регионални и международни изследвания организира конференция на тема:

Конференцията "АЕЦ ′Белене′: между референдума и стратегическата рационалност", организирана от Института за регионални и международни изследвания (ИРМИ) с подкрепата на Фондация ′Америка за България" на 19 септември в София, предизвика широк интерес в българската общественост.

Read more... 19-09-2012
Росатом убеди Сърбия да прояви интерес към АЕЦ Белене

Сърбия има голям интерес да участва в руско-българския проект за строителство на АЕЦ "Белене", съобщи в сряда министърът на инфраструктурата и енергетиката на страната Милутин Мърконич.

Read more... 01-02-2012
IRIS′s Executive Director Ognyan Minchev criticises energy policies of outgoing Bulgarian President Parvanov

IRIS′s Executive Director Dr. Ognyan Minchev made a recapitulation of the ending tenure of Bulgarian President Georgi Parvanov.

Read more... 19-01-2012
Шок за АЕЦ Белене: Siemens избра зелените технологии

В неделя германският индустриален и инженерен концерн Siemens обяви, че се оттегля изцяло от ядрената индустрия.

Read more... 21-09-2011
Огнян Минчев: АЕЦ Белене ни отдалечава от Европа

Политологът Огнян Минчев коментира подписа, с който на практика се потвърждава решението за строителството на АЕЦ "Белене".

Read more... 09-04-2011
Публикация на Огнян Минчев на тема: Коалиция „Фукушима“ и европейската принадлежсност на България

Зад скандала с разменените маски на премиера Борисов и чиновника Първанов по проблема "Белене" стои твърдото решение на руското енергийно и ядрено лоби в България АЕЦ "Белене" да се строи на всяка цена – въпреки Фукушима, въпреки заробването на страната ни за десетилетия, въпреки очаквания енергиен монопол на Русия върху България, ограничаващ за столетие нейните стопански и политически решения.

Read more... 07-04-2011
Публикация на Огнян Минчев по темата АЕЦ

Промъкналите се в печата спорадични протести срещу цените на горивата през последните дни най-после отварят тесен прозорец за осъзнаване на цялостната ситуация в българския енергиен сектор – днес и в обозримо бъдеще.

Read more... 08-03-2011